Partner serwisu
16 listopada 2020

Przyszły Programista - opinia Moniki Burek, absolwentki Projektu

Kategoria: Aktualności

Jakie są perspektywy zatrudnienia absolwenta technologii chemicznej? W jakim kierunku można kształtować swój rozwój w sferze zawodowej po ukończeniu studiów chemicznych? Odpowiedzi na te, jak i na inne pytania, udzieli Monika Burek.

Przyszły Programista - opinia Moniki Burek, absolwentki Projektu

Monika Burek studiowała technologię chemiczną na Politechnice Poznańskiej zanim wzięła udziału w Projekcie "Przyszły Programista". Opinia Moniki zawiera informacje o przebiegu rekrutacji do jej pierwszej pracy w branży IT. Bohaterka wywiadu po ukończeniu fundamentu Projektu zrobiła specjalizację w technologii PHP oraz w budowaniu stron internetowych opartych o system WordPress i framework MVC. Jej odpowiedzi zawierają cenne rady i wskazówki odnośnie nauki programowania w Projekcie "Przyszły Programista". Opinia naszej absolwentki pokazuje, na co zwrócić uwagę na początku drogi do zostania programistą. Więcej o projekcie "Przyszły Programista" znajduje się tutaj.

Artur Nowakowski: Czy po ukończeniu studiów na kierunku technologia chemiczna szukałaś pracy w branży chemicznej?

Monika Burek: Tak, aplikowałam głównie na ogłoszenia związane z pracą jako Laborant. Jednak nie wybrałam żadnej z ofert z powodu rodzaju zaproponowanej umowy lub wynagrodzenia. Zdecydowałam się na pracę nie powiązaną z moim wykształceniem.

Dlaczego dołączyłaś do Projektu "Przyszły Programista"?

Zdecydowałam skupić się na innym zajęciu. Mój mąż, który pracuje jako programista zachęcił mnie do nauki programowania. Kodowanie bardzo mnie zainteresowało i podjęłam wyzwanie. Uczyłam się z otrzymanego od męża podręcznika C++. Mój mąż wybrał Projekt "Przyszły Programista". Opinia jaką mi przedstawił mówiła, że to szkolenie daje dobre podstawy, które są najistotniejsze, żeby opanować programowanie i rozwijać się dalej.

Z jakich powodów wybrałaś specjalizację dotyczącą Wordpressa?

Bardzo spodobało mi się, że sprawnie można zbudować prostą jak i zaawansowaną stronę internetową. Pomyślałam, że mogłabym zajmować się tym w przyszłości.

Na fundamencie Projektu uczyłaś się takich języków jak C++, PHP oraz Java. Kolejno na specjalizacji wybrałaś kurs Wordpress. Czy, dzięki temu łatwiej było Ci budować strony oparte o system WordPress?

Dzięki C++ pokochałam programowanie i zdobyłam podstawy, które pozwoliły mi je zrozumieć . Ucząc się PHP odkryłam w sobie duszę “backendowca” i to dzięki niemu rozpoczęłam na specjalizacji kurs Wordpress. Uważam, że program nauczania w Projekcie jest bardzo dobry. Studenci poznają od podstaw pisanie programów całkowicie samodzielnie, ucząc się każdej technologii. Wyzwaniem w poznawaniu Wordpressa jest z pewnością zrozumienie jego silnika, w którym zawarty jest kod odpowiedzialny za dany element strony.

O jakich specjalizacjach myślałaś i czy jesteś zadowolona, że zdecydowałaś się na kurs WordPress?

Zastanawiałam się nad aplikacjami opartymi o PHP i WordPress. Jestem zadowolona, że mogłam bliżej poznać system WordPress, pomimo tego, że moja obecna praca dotyczy programowania w PHP i JS (jQuery).

W trakcie szkolenia stworzyłaś blog o chemii. Skąd pomysł, aby zaprojektować taką stronę?

Moim celem była pomoc uczniom w zrozumieniu chemii, którzy w szkole nie radzą sobie z tym przedmiotem. Natomiast rodziców może nie stać na dodatkowe lekcje, a większość dzieci ma dostęp do Internetu, dlatego wiedzę mogłyby czerpać z mojego bloga.

Jak długo szukałaś pracy w branży IT? Powiedz proszę na ilu byłaś rozmowach o pracę oraz jak zostałaś oceniona przez rekruterów?

Wysłałam CV na dwa ogłoszenia pracy jako PHP Developer. Pierwsza firma zaprosiła mnie na rozmowę, natomiast druga poleciła mi zrobić zadanie rekrutacyjne w domu. Skoncentrowałam się na przygotowaniach do rozmowy. Podczas niej otrzymałam test w postaci napisania kilku funkcji i zadano mi pytania o SQL. Test praktyczny oraz merytoryczny poszły mi dobrze. Po rozmowie usłyszałam, że chcą zatrudnić bardziej doświadczoną osobę. Jednak po kilku dniach zadzwoniono do mnie z ofertą pracy dla osoby początkującej do innego zespołu.

Czym zajmujesz się w Twojej pracy?

Pracuję w firmie Primesoft Polska w zespole zajmującym się utrzymaniem oraz rozszerzeniami dla wdrożeń aplikacji V-Desk (elektroniczny obieg dokumentów). Programuję w PHP, JavaScript (jQuery) i Ajax oraz tworzę też zapytania np. widoki SQL, wykorzystywane w różnego typu zestawieniach widocznych w aplikacji VDesk. Moja praca to głównie wykonywanie ofert na rozszerzenie aplikacji o nową funkcjonalność, np. dodanie weryfikacji Vat, białej listy, automatycznej akceptacji dokumentu, przekazania dokumentu, gdy spełnione są określone warunki. Inne z zadań jakie wykonuje są związane z diagnostyką aktualnego oprogramowania. Bywa, że według użytkownika programu coś działa nieprawidłowo. W takiej sytuacji potrzebuję sprawdzić, która część kodu odpowiada za niewłaściwe rozwiązanie i naprawić to. Jestem zadowolona z mojej pracy.

Jakie korzyści dał Ci wybór kursu Wordpress w ramach Specjalizacji Projektu „Przyszły Programista”?

Uważam, że kurs Wordpress dał mi solidne podstawy do zbudowania mojej pierwszej strony internetowej. Była to strona na zamówienie Wspólnoty Dobry Pasterz. Natomiast po dwóch tygodniach od rozpoczęcia pracy miałam okazję rozwijać moją specjalizację na WordCampie w Łodzi. WordCamp to ogólnopolska konferencja poświęcona WordPressowi. Podczas tego wydarzenia dostałam trzy propozycje pracy. 

Jakich rad udzieliłabyś osobom, które zdecydowały zmienić branżę i zostać programistą?

Zdecyduj się na kurs dający podstawy. Nie skupiaj się już na początku tylko na jednym języku. Jeśli np. chcesz w przyszłości tworzyć aplikacje internetowe ucz się podstaw każdej technologii stosowanej do budowania takiego produktu.

Polegaj na przyjacielu, mężu, żonie, kimś kto pomoże Ci w trudnych chwilach. Mów tej osobie o wszystkich osiąganych sukcesach, których będzie sporo.

Pracuj nad tym, aby wszystko zrozumieć, korzystaj z różnych źródeł informacji.

Pamiętaj o doskonaleniu się, poznawaj nowe rzeczy, ćwicz biegłość w kodowaniu np. na stronach spoj.com, codewars.com.

 

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Spodobał Ci się powyższy wywiad? Chcesz zostać profesjonalnym programistą dla którego programowanie stanie się pasją? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem! Wejdź teraz na stronę rekrutacji do Projektu a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się, czy nadajesz się na programistę!

Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę z raportem i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowano.
Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ