Partner serwisu
24 marca 2014

Tania metoda zamiany gazu w paliwo

Kategoria: Innowacje i nauka

Trwająca w USA rewolucja energetyczna wywołana wydobyciem gazu łupkowego może wkroczyć w następną fazę. Pojawiła się bowiem nadzieja na tanią i prostą zamianę gazu w płynne paliwo oparte na alkoholu.

Tania metoda zamiany gazu w paliwo

Metale takie jak tal czy ołów mogą być katalizatorami reakcji zmieniającej gaz w alkohol – to  niespodziewane odkrycie dokonane przez uczonych z Brigham Young University i The Scripps Research Institute. Co więcej reakcja odbywa się w temperaturze zaledwie 180 stopni Celsjusza, czyli znacznie niższej niż pracują tradycyjne metale używane w roli katalizatorów, które wymagają temperatury 1400-1600 stopni.

– To zupełnie nowe odkrycie, które pozwoli na zamianę gazu w przydatne chemikalia za pomocą prostych materiałów i w umiarkowanie wymagających warunkach – mówi profesor chemii Robert Crabtree.

Zwykle w celu zamiany gazu w inny produkt konieczne jest odseparowanie jego trzech składowych: metanu, etanu i propanu.

– Niemal nikt nie próbuje prowadzić reakcji na mieszaninie. Okazuje się, że możemy wykorzystać naturalną mieszankę gazów i wszystkie trzy zmieniać w coś innego – stwierdził jeden z autorów badań, profesor Daniel Ess.

 

Źródło: Brigham Young University

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ