Partner serwisu
15 września 2020

Minister Jarosińska-Jednak o przyszłej perspektywie UE na Welconomy Forum

Kategoria: Aktualności

Odbudowa gospodarki po kryzysie gospodarczym to jeden z najważniejszych tematów Welconomy Forum w Toruniu – jednej z najważniejszych konferencji biznesowych w Polsce. Podczas wydarzenia o Funduszowym Pakiecie Antywirusowym oraz przyszłej perspektywie mówiła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Minister Jarosińska-Jednak o przyszłej perspektywie UE na Welconomy Forum

Co po pandemii?

- W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podjęliśmy szereg działań, by skierować fundusze unijne na walkę z koronawirusem i bezpiecznie przeprowadzić przez gospodarcze turbulencje tych, którzy skorzystali ze środków europejskich. Przygotowaliśmy Funduszowy Pakiet Antywirusowy (FPA), który uzupełnia i wzmacnia rządowe działania w walce z pandemią i jej niepożądanym wpływem na gospodarkę. FPA to obecnie ponad 14 miliardów złotych ze środków europejskich pracujących w gospodarce – rozpoczęła swoje wystąpienie 14 września w Toruniu  minister Jarosińska-Jedynak.

Pieniądze z Funduszowego Pakietu Antywirusowego zostały przeznaczone między innymi na dotacje na kapitał obrotowy dla przedsiębiorstw, pożyczki płynnościowe na bieżącą działalność firmy, granty na badania nad diagnostyką i leczeniem chorób wirusowych, sprzęt ochronny dla służb ratunkowych. To również pomoc w utrzymaniu miejsc pracy w firmach oraz wsparcie dla domów dziecka i domów pomocy społecznej czy zakup sprzętu do nauki zdalnej dla uczniów i nauczycieli.

Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej powiedziała również o toczących się pracach nad kształtem przyszłej perspektywy unijnej na lata 2021-2027 i przygotowaniach na rzecz jak najskuteczniejszego wydania środków wynegocjowanych przez Premiera Mateusza Morawieckiego dla Polski.

- Zależy nam na szybkim powrocie na ścieżkę wzrostu gospodarczego. Wsparciem w rozpędzeniu gospodarki będzie  Europejski Instrument na Rzecz Odbudowy – europejski plan odbudowy, który jest odpowiedzią UE na kryzysowe zagrożenia i wyzwania, jakie spowodowała pandemia.  Polska będzie miała do dyspozycji w ramach tego instrumentu około 57 miliardów euro i będzie największym beneficjentem - podkreśliła minister Jarosińska-Jedynak.

Bałtyckie Forum Samorządowe

Podczas Welconomy Forum odbyło się również Bałtyckie Forum Samorządowe, które poświęcone zostało samorządowcom z północy kraju. W debacie udział wzięła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która była pytana o Krajowy Plan Odbudowy. - Jesteśmy na etapie przygotowywania Krajowego Planu Odbudowy (KPO), który jest warunkiem uzyskania wsparcia z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Odbudowy. Działania opisane w KPO oraz dostępne środki finansowe będą skoncentrowane na obecnych wyzwaniach i bieżących potrzebach naszego kraju. Spośród nadesłanych z resortów, regionów i od partnerów społeczno-gospodarczych propozycji, chcemy wybrać te najbardziej gotowe do realizacji – zaznaczyła minister Jarosińska-Jedynak.

Minister Jarosińska-Jedynak dodała, że resort funduszy i polityki regionalnej do końca roku planuje przygotować wstępny projekt KPO i przekazać go do Komisji Europejskiej.

źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ