Partner serwisu
09 września 2020

Grupa MOL nawiąże współpracę z Meraxis w zakresie produkcji tworzyw sztucznych z recyklingu

Kategoria: Aktualności

Szwajcarska grupa Meraxis oraz węgierski koncern energetyczny MOL ogłosiły rozpoczęcie strategicznej współpracy, w ramach której będę wspólnie rozwijać produkcję regranulatu poliolefin. Firmy zamierzają wspólnie opracować i rozpocząć produkcję wysokiej jakości tworzyw opartych na surowcach pochodzących z recyklingu, które będą następnie dystrybuowane do odbiorców na całym świecie.

Grupa MOL nawiąże współpracę z Meraxis w zakresie produkcji tworzyw sztucznych z recyklingu

Meraxis dostarczy wysokiej jakości surowce pochodzące z odzysku, które będą następnie stosowane jako domieszka do produkowanych przez Grupę MOL wyrobów z pierwotnego surowca. Dzięki połączeniu kompetencji Meraxis i Grupy MOL powstanie nowa linia produktów, wytwarzana początkowo w zakładach należącej do Grupy MOL firmy Aurora Kunststoffe GmbH w Niemczech. Obaj partnerzy, wspólnie zajmą się również przyszłą dystrybucją nowych produktów. Dzięki współpracy, partnerzy chcą zaproponować konsumentom nową wartość, oferując zarówno pozyskanie surowca, wytwarzanie produktu, sprzedaż i obsługę techniczną. Szefowie obu organizacji podpisali już list intencyjny dotyczący planowanej współpracy.

“Grupa MOL to dla nas partner o znaczeniu strategicznym. Jako jeden z wiodących producentów polimerów w Europie, ma wieloletnie doświadczenie w zakresie rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego” – powiedział dr Stefan Girschik, CEO Meraxis Group. „Planujemy połączyć nasze doświadczenie, by jeszcze lepiej sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na wysokiej jakości surowiec, ze strony przemysłu motoryzacyjnego, budowlanego czy opakowaniowego. Potencjał wykorzystania odpadów poliolefinowych w produkcji wysokiej jakości tworzyw sztucznych pozostaje niewykorzystany. Tego typu strategiczne projekty stanowią jednak krok w kierunku bardziej zoptymalizowanego zarządzania odpadami” – dodał.

„W ramach naszej transformacji, mamy ambicję stać się wiodącym dostawcą surowców chemicznych w tej części Europy, a włączenie do produkcji surowców wtórnych stanowi istotny krok w tym kierunku. W miarę zmieniających się przepisów oraz oczekiwań klientów, Grupa MOL dostrzega rosnący potencjał stosowania surowców z odzysku we wszystkich sektorach. Ta współpraca pozwoli nam szybko rozwinąć ofertę regranulatów, spełniającą wymogi klientów, uzupełniając naszą ofertę wyrobów z pierwotnego surowca. Zapewni nam ona również dostęp do najwyższej jakości surowców wtórnych w odpowiedniej ilości. Łącząc kompetencje zamierzamy także szybciej osiągnąć nasze cele dotyczące zrównoważonego rozwoju” – powiedział Gabriel Szabó, wiceprezes Grupy MOL odpowiedzialny za segment downstream.

Grupa MOL, jako jeden z wiodących europejskich producentów polimerów, od lat rozwija biznes petrochemiczny. W 2019 r. w ramach strategii „Enter Tomorrow 2030”, Grupa przejęła udziały w zajmującej się przetwórstwem plastiku Aurora Kunststoffe. W ten sposób MOL stara się odejść od tradycyjnego modelu biznesu opartego na paliwach, rozwijając działalność w bardziej dochodowym sektorze produktów petrochemicznych. Zamiarem Grupy jest zajęcie pozycji lidera na europejskim rynku wyrobów z recyklingu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Meraxis powstała w ubiegłym roku, w wyniku połączenia dwóch globalnych firm szwajcarskich (MB Barter & Trading and REHAU GmbH). Dzięki współpracy z rozległą siecią partnerów, firma rozwija ofertę surowców wtórnych i pierwotnych, oferując swoje produkty klientom na całym świecie.

O Meraxis Group

Ze sprzedażą roczną na poziomie 2 mld EUR, Meraxis jest jednym z wiodących międzynarodowych dystrybutorów produktów polimerowych. Szwajcarska grupa oferuje m.in. szyte na miarę rozwiązania w zakresie całego łańcucha wartości, dzięki międzynarodowej sieci logistycznej i dostępowi do globalnych rynków polimerów. Firma posiada doświadczenie zarówno w międzynarodowym handlu, jak i przetwórstwie tworzyw sztucznych. Meraxis zaopatruje firmy z różnych sektorów – od motoryzacji, po branże budowlaną czy opakowaniową. Oferta firmy obejmuje zarówno klasyczne polimery (PE, PE, PET, PVC), jak i wyspecjalizowane produkty termoplastyczne, przedmieszki, plastyfikatory, farby kryjące i drukarskie, a także surowce z recyklingu. Portfolio firmy uzupełniają komponenty, maszyny, systemy i narzędzia dla różnorodnych technologii przetwarzania tworzyw sztucznych, wraz z usługami serwisowymi i doradczymi. Jako dostawca polimerów, firma stawia sobie za cel zrównoważony rozwój innowacyjnej oferty produktowej.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ