Partner serwisu
08 września 2020

Polwax – myśli o przyszłości laboratorium

Kategoria: Aktualności

Według danych z opracowanego przez Equity Advisors raportu „BADANIA, INSPEKCJE I CERTYFIKACJE. Analiza rynku i prognozy rozwoju 2017. Suplement 2019” polski rynek (badań, inspekcji i certyfikacji) wart był w roku 2019 ok. 2,35 mld zł. Systematyczne zaostrzanie przepisów prawa w powiązaniu z rosnącymi wymaganiami jakościowymi sprzyja rozwojowi rynku badań komercyjnych i zakładowych. Korzysta na tym również Polwax. Zakładowe laboratoria spółki nie tylko prowadzą własne badania, lecz także kontrolują jakość paliw dwóch znanych koncernów paliwowych oraz badają jakość środków smarnych.

Polwax – myśli o przyszłości laboratorium

– Od kilku lat wiadomo, że rozwój technologiczny w przemyśle chemicznym i petrochemicznym wymaga coraz bardziej zaawansowanych i specjalistycznych badań analitycznych. Mogą im sprostać jedynie nowoczesne i systematycznie rozbudowywane laboratoria – podkreśla Piotr Jodłowski, dyrektor operacyjny spółki Polwax SA.  – Co więcej  ciężar odpowiedzialności laboratorium za jakość wyrobu finalnego cały czas wzrasta. Laboratorium jako element składowy całego cyklu produkcyjnego tzn. od przyjęcia surowca, poprzez analizy międzyoperacyjne aż do analizy końcowej zapisanej w certyfikacie jakości ( Świadectwie Jakości) – jest gwarantem  dla naszego Klienta, zgodności parametrów jakościowych oraz użytkowych z założeniami technologicznymi POLWAX i oczekiwaniami odbiorców. Niebagatelne znaczenie laboratorium należy podkreślić także w działaniach rozwojowych, modernizacyjnych, na etapie wdrażania nowych technologii czy nowych produktów. Potencjał naszego laboratorium umożliwia przeprowadzanie badań nie tylko w grupie produktów stanowiących nasze obecne portfolio, ale wykracza znacząco poza ten obszar – co umożliwia nam kierowanie naszych prac rozwojowych w zupełnie nowe obszary produktowe – podsumowuje P. Jodłowski

Kiedy kilka lat temu Spółka podejmowała decyzję o zakupieniu oddziałów LOTOS Lab w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach, trwały przygotowania do budowy nowoczesnej instalacji odolejania. Wtedy była to zrozumiała i potrzebna inwestycja, która miała z jednej strony uniezależnić, a z drugiej – ograniczyć koszty badań zlecanych na zewnątrz. Dziś jednak diametralnie zmieniły się okoliczności – projekt Future nie jest kontynuowany.  - Dlatego Spółka ponownie zdefiniowała potrzeby analityczno-badawcze. W efekcie postanowiliśmy poszukać partnera, który albo będzie rozwijał z nami usługi laboratoryjne, albo przejmie je od nas całkowicie – stwierdził Dariusz Szlęzak, prezes zarządu spółki Polwax SA.

W przemyśle parafinowym, podobnie zresztą jak w całej branży chemicznej, ze względu na różne dodatki stosowane w procesie produkcji wykonuje się dziesiątki badań laboratoryjnych i półtechnicznych. O wysokiej jakości usług oferowanych przez laboratorium zakładowe Polwax świadczy certyfikat PCA. Obecnie w laboratoriach w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach pod wspólnym nr certyfikatu AB 391 znajdują się 83 metody akredytowane. Poza badaniami dla firm związanych z przetwórstwem parafin prowadzone są analizy zaklasyfikowane do 12 grup oznaczeń: benzyny silnikowe, oleje napędowe, estry metylowe kwasów tłuszczowych (FAME), gaz skroplony (LPG), oleje smarowe, silnikowe i hydrauliczne, oleje opałowe i przepracowane, oleje rzepakowe, asfalty, smary, woski naftowe i parafiny, wody i ścieki. Laboratorium jest wyposażone w chromatografy gazowe z detektorami FID i detektorem masowym, specjalne próbopobieralniki do LPG i specjalistyczne samochody przystosowane do przewożenia pobranych próbek paliw.

– Wyjście na zewnątrz jest tylko częścią naszej działalności, która w dalszym ciągu skupia się przede wszystkim na zabezpieczeniu własnej produkcji. Produkcji, która wymaga permanentnego monitoringu wykorzystywanych przez nas surowców oraz jakości produktu na każdym etapie jego wytwarzania – mówi Anna Król, kierownik laboratorium w Czechowicach-Dziedzicach. – Możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy dziś jedną z nowocześniejszych w Europie jednostek prowadzących kompleksowe badania jakościowe produktów parafinowych. Dla parafin wdrożono metodyki oznaczania pierwiastków po mineralizacji, oceny właściwości termodynamicznych oraz powszechnie znaną i respektowaną niemiecką normę RAL-GZ 041, która obejmuje ogólne wymagania jakościowe oraz metody badań świec i produktów podobnych – podsumowuje A. Król.

Przypomnijmy, że w styczniu spółka przyjęła nową strategię na lata 2020–2022. Zakłada ona reorganizacją firmy, obejmującą koncentrację produkcji parafin w Jaśle oraz przygotowanie majątku w Czechowicach-Dziedzicach do wykorzystania dla innych aktywności poza segmentem parafin.

źródło: Polwax
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ