Partner serwisu
04 sierpnia 2020

Dane dot. odczytu indeksu PMI za lipiec w polskim sektorze przemysłowym

Kategoria: Aktualności

Wskaźnik PMI przekroczył w lipcu próg 50 pkt. Indeks wzrósł trzeci raz z rzędu i wyniósł 52,8 pkt. wobec 47,2 pkt. przed miesiącem. Wskazuje to na wzrost aktywności gospodarczej w Polsce, a tempo wzrostu nowych kontraktów było najszybsze od lipca 2018 r.

Dane dot. odczytu indeksu PMI za lipiec w polskim sektorze przemysłowym

Miesięczny wzrost głównego wskaźnika (+5,6 pkt) był jednym z silniejszych w historii badań. Był to jednocześnie zdecydowanie lepszy wynik od oczekiwań analityków. Poprawa wskaźnika w innych państwach naszego regionu, tj. w Czechach i na Węgrzech była zdecydowanie wolniejsza, odpowiednio o +2,1 pkt. oraz +3,4 pkt.

W ogólnej ocenie IHS Markit w lipcu warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym uległy poprawie. Znoszenie ograniczeń zaowocowało wznowieniem  działalności przedsiębiorstw, dzięki czemu wzrosły: produkcja, nowe zamówienia, eksport oraz aktywność zakupowa.

Wzmożony napływ nowych zleceń odnotowano zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych. Z drugiej zaś strony, w lipcu br. pomimo poprawy produkcji przemysłowej kontynuowany był zniżkowy trend poziomu zatrudnienia. Warto tu jednak zaznaczyć, że rozpoczął się on długo przed wybuchem pandemii, a obecne tempo jego redukcji było najwolniejsze od pięciu miesięcy.

źródło: Ministerstwo Rozwoju
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ