Partner serwisu
04 sierpnia 2020

UE po raz pierwszy stosuje sankcje związane z cyberatakami

Kategoria: Aktualności

30 lipca 2020 r. Rada UE po raz pierwszy w historii zastosowała środki ograniczające mające na celu zwalczanie cyberataków zagrażających Unii Europejskiej, jej państwom członkowskim, państwom trzecim lub organizacjom międzynarodowym. To bardzo istotna decyzja pokazująca, że sprawcy cyberataków mogą zostać zidentyfikowani i ukarani. Sankcje te polegają na zakazie wjazdu na terytorium Unii Europejskiej, zamrożeniu środków finansowych i zasobów gospodarczych, a także zakazie udostępniania sprawcom funduszy przez osoby i podmioty z UE.

UE po raz pierwszy stosuje sankcje związane z cyberatakami

Objętych nimi zostało 6 osób oraz 3 podmioty zlokalizowanych na terenie Rosji, Chin i KRLD, które zaangażowane były m.in. w prowadzone w wielu krajach świata ataki znane pod nazwami „WannaCry”, „NotPetya” czy „Operation Cloud Hopper”, a także w ataki na m.in. polską Komisję Nadzoru Finansowego, ukraińską sieć energetyczną i w próbę ataku na Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej. Ukierunkowane na te osoby i podmioty sankcje mają funkcję odstraszającą i zniechęcającą, a nie oznaczają przypisania odpowiedzialności państwu trzeciemu. UE zwiększyła w ostatnich latach swoje zdolności do właściwego reagowania na stałe zagrożenia i szkodliwe  działania w cyberprzestrzeni.  Celem jest ochrona bezpieczeństwa i interesów Unii, także poza jej granicami. Sankcje należą do arsenału narzędzi unijnej cyberdyplomacji. Ramy prawne sankcji związanych z cyberatakami zostały przyjęte w maju 2019 r., a ostatnio ich obowiązywanie zostało przedłużone. Jednomyślna decyzja państw członkowskich Unii Europejskiej ws. zastosowania środków ograniczających jest dowodem rosnącej determinacji w walce z cyberatakami, które zagrażają bezpieczeństwu Unii.

Więcej szczegółów można znaleźć w Deklaracji Wysokiego Przedstawiciela Josepa Borrella TUTAJ  oraz w Decyzji Rady z 30 lipca 2020 r. TUTAJ

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ