Partner serwisu
30 lipca 2020

Pręty zbrojeniowe – jakie mają gatunki i znakowanie?

Kategoria: Aktualności

Znajomość gatunków stali zbrojeniowej oraz ich właściwa weryfikacja pozwalają uniknąć problemów na budowie. Rola zbrojenia w konstrukcji betonowej jest nieoceniona, ponieważ zależy od niej stabilność i solidność całego budynku. W sprzedaży znajdziemy stal zbrojeniową wyróżniającą się np. parametrem ciągliwości i granicą plastyczności. Poszczególne pręty stalowe mogą mieć też inny przekrój i układ żeber poprzecznych.

Pręty zbrojeniowe – jakie mają gatunki i znakowanie?

Każdy inżynier, pracownik budowlany, kierownik budowy czy architekt powinien dysponować wiedzą z zakresu znajomości gatunków stali zbrojeniowej oraz jej weryfikacji. Jest to warunek prawidłowego wykonania przegród budynków i ich zbrojenia. Sprawdzonych i wykwalifikowanych fachowców możemy znaleźć np. w internetowych wyszukiwarkach, takich jak https://building-companion.pl/.

Gatunki stali zbrojeniowej

Stal zbrojeniowa wprowadzana na rynek powinna być zgodna z tzw. Eurokodem 2. Jest to europejska norma do projektowania konstrukcji żelbetowych (PN-EN-1992-1-1), zgodnie z którą stal jest przyporządkowana do określonej klasy na podstawie ciągliwości (we wcześniejszych normach kluczowym parametrem była granica plastyczności – fyk). Obecnie wyróżniamy 16 gatunków stali zbrojeniowych. Należą do nich m.in.:

  • B500SP – jej wyróżnikiem jest wysoka ciągliwość (klasa C) i granica plastyczności 500 MPa. Żebra w prętach są skośne i ułożone pod dwoma kątami w stosunku do osi podłużnej pręta. Mają okrągły przekrój, a egzemplarze dostarczane w kręgach – kwadratowy;
  • B500B (wcześniej oznaczane jako BSt500S) – ma średnią ciągliwość (klasa B). Granicą plastyczności jest fyk = 500 MPa. Żebra tłoczone na pręcie są poprzeczne, obustronnie układają się w tzw. jodełkę. Cechą specyficzną dla tego gatunku stali zbrojeniowej jest malejąca wysokość żeber poprzecznych. Tam, gdzie stykają się z żebrami podłużnymi, ich wartość wynosi 0;
  • B500A – stal o niskiej ciągliwości (klasa A) i granicy plastyczności 500 MPa. Poprzeczne żebra na prętach są ułożone równolegle i mogą być wytłoczone dwurzędowo, jednak najczęściej spotykany jest układ trzech rzędów.

Jak czytać oznaczenia na prętach zbrojeniowych?

Na pierwszy rzut oka symbole na prętach ze stali mogą wydawać się enigmatyczne i chaotyczne. W rzeczywistości jest to ważny zapis, który przekazuje informacje o parametrach takich jak właściwości fizyczne i chemiczne. Wśród tych oznaczeń znajdziemy, np.: 

  • X – oznacza stal nieuspokojoną (bez przeprowadzonego końcowego procesu wytopu stali);
  • S – stal przeznaczoną do wykorzystywania w konstrukcjach spawanych;
  • St – uniwersalna stal konstrukcyjna do ogólnego użytku;
  • cyfry od 0 do 7 – informują o zawartości węgla w konkretnym stopie stali.
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ