Partner serwisu
22 lipca 2020

Europejski Zielony Ład oznacza dla Polski ogromne pieniądze od Unii Europejskiej

Kategoria: Aktualności

Europejski projekt Zielonego Ładu obejmuje wiele obszarów życia gospodarczego i społecznego. To zmiany w gospodarowaniu odpadami i transporcie dla firm, zmiany żywieniowe, odejście od paliw kopalnych oraz zalecenia dotyczące indywidualnych decyzji transportowych i konsumenckich obywateli.

Europejski Zielony Ład oznacza dla Polski ogromne pieniądze od Unii Europejskiej

Polską branżę Odnawialnych Źródeł Energii najbardziej dotyczą jednak plany w zakresie energetyki. Zielony Ład przewiduje bowiem osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku – jako społeczeństwo Unii Europejskiej będziemy wytwarzać tylko tyle dwutlenku węgla, ile przyroda jest w stanie pochłonąć. Dla Polski oznacza to przede wszystkim odejście od energetyki węglowej. A ponieważ opiera się o nią większa część produkcji naszej energii – możemy liczyć na duży pakiet funduszy unijnych, przeznaczonych na wspieranie rozwoju OZE. 

– Wysokości dotacji są jeszcze negocjowane, ale do obszarów najbardziej pokrzywdzonych dekarbonizacją mają trafić ogromne pieniądze – mówi się nawet o 100 miliardach euro. Takim obszarem jest właśnie Polska. Możemy więc dużo na Zielonym Ładzie ugrać – powiedział serwisowi eNewsroom Maciej Korecki, członek rady nadzorczej w spółce ENEVI S.A, realizującej projekty wiatrowe w ramach Grupy Pracownia Finansowa. – To fantastyczna okazja do tego, żebyśmy wreszcie odeszli od paliw kopalnych i dobrze spożytkowali te pieniądze. Koncepcja Zielonego Ładu, jeśli chodzi o samą energetykę, zakłada przede wszystkim rozwój OZE, wspierany gazem i wodorem. Nie ma tu w ogóle miejsca na energię z węgla. Nie mówi się też za wiele o atomie, gdyż jego ekologiczność jest kwestią sporną. Więc koncepcja, która ma nam pozwolić do 2050 roku osiągnąć neutralność klimatyczną, jest najmocniej oparta o inwestycje w Odnawialne Źródła Energii – wskazuje Korecki.

Więcej TUTAJ

źródło: eNewsroom.pl
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ