Partner serwisu
15 lipca 2020

MOL odkrywa złoża gazu i kondensatu gazowego w Pakistanie

Kategoria: Aktualności

MOL jako operator bloku koncesyjnego TAL w Pakistanie, dokonał nowego odkrycia gazu i kondensatu gazowego. To trzynaste odkrycie MOL w tym kraju i dziesiąte na terenie bloku TAL.

MOL odkrywa złoża gazu i kondensatu gazowego w Pakistanie

Odwiert Mamikhel South-1 osiągnął łączną głębokość 4939 metrów w dniu 23 maja 2020 r. Po przeprowadzeniu testów w odwiercie nastąpił przepływ gazu oraz kondensatu z formacji Lockhart & Hangu na poziomie 6516 boepd (16.12 MMscf/d i 3240 bpd odpowiednio). Prowadzone są dalsze testy odwiertu.

MOL osiągnął wiele sukcesów w sektorze wydobywczym w Pakistanie w ciągu ostatnich 21 lat, posiadając udziały w czterech blokach koncesyjnych w tym kraju. Od 2000 r. spółka dokonała tu 13 odkryć ropy, gazu i kondensatu gazowego oraz ponad 400 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) węglowodorów.

Jako operator, MOL jest odpowiedzialny za produkcję brutto na poziomie 89 mln mboepd (od I kw. 2020 r.) na terenie bloku TAL, jednego z największych bloków produkujących węglowodory w kraju, w którym MOL posiada 8,4% udziałów.

Partnerami MOL w ramach konsorcjum joint venture są OGDCL, PPL, POL i GHPL. MOL Pakistan jest drugim co do wielkości producentem LPG, ropy naftowej i kondensatu w Pakistanie. Jako operator zaspokaja obecnie ok. 9% zapotrzebowania Pakistanu na gaz ziemny, 25% na ropę i kondensat oraz 22% na LPG.

Dr Berislav Gašo, wiceprezes działu poszukiwawczo-wydobywczego Grupy, skomentował odkrycie następująco: - Miło mi ogłosić, że w Pakistanie dokonaliśmy właśnie kolejnego odkrycia. Przyczynia się ono do dalszej dywersyfikacji ryzyka eksploracji głębokich złóż na terenie bloku TAL, co otwiera przed nami nowe możliwości. Jest to także kolejny krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, dzięki rodzimym złożom. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom, a także rządowi Pakistanu, za nieustające wsparcie naszych wysiłków.”

Grupa MOL planuje przekształcenie działu E&P (poszukiwawczo-wydobywczego) w międzynarodową platformę, a nowe odkrycie dodatkowo wzmacnia tę ambicję. Obecnie, w ramach segmentu Upstream, Grupa jest obecna w 14 krajach, a w dziewięciu z nich prowadzi produkcję. Poza podstawowym regionem działalności Grupy w Europie Środkowo-Wschodniej (głównie na Węgrzech i w Chorwacji), MOL ma również stabilną pozycję w regionie CIS (Rosja, Kazachstan, Azerbejdżan), a także na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Pakistanie i w obszarze Morza Północnego (UK i Norwegia).

O MOL Group

Grupa MOL to zintegrowany, międzynarodowy koncern naftowy i gazowy, z siedzibą w Budapeszcie na Węgrzech. Grupa jest aktywna w ponad 40 krajach, zatrudnia 25 tys. pracowników na całym świecie i posiada ponad 100 lat doświadczenia w branży. Działalność poszukiwawczo-wydobywcza MOL bazuje na ponad 75 latach doświadczeń w branży węglowodorów. Działalność produkcyjna MOL odbywa się w dziewięciu krajach, natomiast wydobywcza w 14. Grupa MOL prowadzi cztery rafinerie i dwa zakłady petrochemiczne w ramach zarządzania zintegrowanym łańcuchem dostaw na Węgrzech, Słowacji i w Chorwacji, ponadto posiada sieć ok. 1 900 stacji paliw w 10 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.

źródło: MOL
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ