Partner serwisu
08 lipca 2020

50 lat ratownictwa chemicznego w Polsce

Kategoria: Aktualności

Metrykalną datą powołania ratownictwa chemicznego w Polsce jest 6 maja 1970 roku. W tym dniu weszła w życie Uchwała Rady Ministrów Nr 60/70 w sprawie zwalczania skutków wypadków związanych z przewozem substancji toksycznych w transporcie lądowym. W tym akcie prawnym po raz pierwszy została użyta nazwa „ratownictwo chemiczne”.

50 lat ratownictwa chemicznego w Polsce

Pierwszym zakładem w kraju, w którym formalnie powołano ratownictwo chemiczne były Zakłady Azotowe Puławy. 23 lutego 1968 roku zostało wydane Zarządzenie Nr 6 „w sprawie organizacji i działalności ratownictwa chemicznego na terenie ZA i najbliższej okolicy”. Rozszerzenie obszaru działania poza „najbliższą okolicę” nastąpiło wraz z wydaniem 6 maja 1970 roku Uchwały nr 60/70 Rady Ministrów w sprawie zwalczania skutków wypadków związanych z przewozem substancji toksycznych w transporcie lądowym.

Obecnie ratownictwo chemiczne, jako jedyna służba, nie ma umocowania prawnego. GOPR, WOPR, TOPR, ratownictwo górnicze, posiadają  stosowne akty prawne, które regulują ich strukturę, organizację oraz zakres działalności. Miejmy nadzieję, że sytuacja ratownictwa chemicznego w tym zakresie szybko ulegnie zmienianie.

Dzisiaj ratownictwo chemiczne jest kluczowym elementem systemu bezpieczeństwa w zakładach przemysłowych. W roku 2020 mija 50 lat od chwili stworzenia ram organizacyjnych działającej na terenie całego kraju służby ratownictwa chemicznego. Być może zapoznanie z historią ratownictwa w Grupie Azoty Puławy będzie stanowiło inspirację do opracowania historii tej służby w innych zakładach i w konsekwencji tych działań powstanie publikacja obejmująca całościowo historię ratownictwa chemicznego w naszym kraju.

Zapraszamy do publikacji historii ratownictwa chemicznego w Grupie Azoty PUŁAWY na stronie Centrum Edukacji Ratowniczej Grupy Azoty CERGA (TUTAJ). Więcej zdjęć TUTAJ.

 

źródło: CERGA
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ