Partner serwisu
15 czerwca 2020

Minister Kurtyka o bezpieczeństwie energetycznym

Kategoria: Aktualności

W jaki sposób osiągnąć równowagę pomiędzy wzrostem gospodarczym, ochroną środowiska i wymiarem społecznym przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego – m.in. nad tym dyskutowano podczas debaty „Energy Security in an Insecure World”, zorganizowanej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (International Energy Agency), w której uczestniczył Michał Kurtyka, minister klimatu. W spotkaniu z serii „IEA Big IdEAs”, które odbyło się 10 czerwca 2020 r., udział wziął także Dan Brouillette, Sekretarz Energii Stanów Zjednoczonych.

Minister Kurtyka o bezpieczeństwie energetycznym

Jak podkreślił dyrektor MAE Fatih Birol rozprzestrzenienie się epidemii COVID-19 miało znaczący wpływ na światowe rynki energii. Głos polskiego ministra został dostrzeżony, jako jeden z nielicznych, w dyskusji na temat bezpieczeństwa energetycznego, które dla Polski także jest priorytetem.
 

- Środki podjęte w ramach walki z COVID-19,w celu zaradzenia zagrożeniom dla zdrowia i życia ludzi, doprowadziły do zwiększonej wrażliwości rynków energii. Znaczny spadek zużycia energii i inwestycji w różnych segmentach sektora energetycznego w długoterminowej perspektywie mogą doprowadzić do pojawienia się ryzyk w obszarze bezpieczeństwa energetycznego – zaznaczył minister Kurtyka.


- Międzynarodowa Agencja Energetyczna przygotowała ocenę wpływu COVID-19 na globalny rynek energii. Nadszedł czas na wdrożenie polityk, które pozwolą na wyjście z kryzysu w sposób zapewniający równowagę na wielu płaszczyznach, społecznej, gospodarczej, technologicznej, środowiskowej – wskazał szef MAE. - Stany Zjednoczone są przykładem takiego podejścia – dodał.


Dan Brouillette zwrócił uwagę, że nadrzędnym celem polityki energetycznej USA jest zapewnienie obywatelom dobrobytu i bezpieczeństwa. - USA koncentrują swoje działania na wzroście gospodarczym, innowacjach oraz ochronie środowiska. Doceniają znaczenia wszystkich technologii i źródeł energii – powiedział sekretarz energii Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem szefa resortu klimatu Michała Kurtyki bezpieczeństwo energetyczne powinno pozostać priorytetem w polityce naprawy gospodarczej, aby przywrócić zaufanie nie tylko w gospodarce, ale także wśród społeczeństw.

- W momencie, gdy ryzyko ubóstwa energetycznego jest szczególnie wysokie, transformacja energetyczna staje się dziś jeszcze ważniejsza. Dostęp do bezpiecznej, przystępnej cenowo i zrównoważonej energii ma kluczowe znaczenie, a czysta energia musi być częścią tego systemu. W tym zakresie Polska i USA mają zbliżone podejście – skomentował dyskusję minister Kurtyka.

źródło: Ministerstwo Klimatu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ