Partner serwisu
09 czerwca 2020

Poznaliśmy laureatkę Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

Kategoria: Aktualności

Dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej została laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020, przyznawanej przez Centrum Inteligentnego Rozwoju – spółkę zajmującą się promocją polskiej nauki. Naukowiec wyróżniono za badania nad nowatorską metodą leczenia łuszczycy. 

Poznaliśmy laureatkę Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju

O Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju mogą starać się firmy, uczelnie, jednostki naukowo-badawcze, naukowcy i jednostki samorządu terytorialnego. Celem programu jest popularyzowanie i promowanie proinnowacyjnego sposobu myślenia oraz wyłonienie i docenienie tych podmiotów, które: realizują innowacyjne projekty z wykorzystaniem funduszy w ramach programów unijnych, krajowych oraz ze środków własnych; realizują projekty z wykorzystaniem funduszy w ramach programów unijnych, krajowych oraz ze środków własnych mających wpływ na zrównoważony rozwój społeczeństwa i gospodarki; dbają o rozwój sfery badawczo-rozwojowej; działają na rzecz podniesienia atrakcyjności gospodarczej regionów.

 

Dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs z Zakładu Chemii Organicznej WIiTCh PK została uhonorowana w kategorii „Naukowiec przyszłości” za projekt pn. „Opracowanie metody otrzymywania bio-hybrydowych materiałów hydrożelowych inkorporowanych systemem nanonośnik-lek jako wielokompartmentowych opatrunków umożliwiających leczenie Psoriasis”. Badaczka jest kierownikiem zespołu, którego prace wsparło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Lider” (1,2 mln zł dofinansowania). 

 

Szacuje się, że na świecie łuszczyca (z łac. Psoriasis) dotyka ok. 2-5% ludzi, tj. ok. 140-210 milionów pacjentów. To poważne schorzenie objawia się uciążliwymi zmianami skórnymi o różnym nasileniu i rozległości. Najczęściej w leczeniu choroby stosuje się maści. Jednak istotnym mankamentem tej metody jest konieczność częstej aplikacji leku, mała skuteczność działania, a niejednokrotnie także krótkotrwały efekt. Z kolei dostępne obecnie opatrunki hydrożelowe przeznaczone są do kuracji ran trudno gojących, m.in. oparzeniowych i nie zawierają substancji leczniczych. Propozycją dla osób chorujących na łuszczycę będzie biohybrydowa kompozycja hydrożeli, składająca się z polimerów pochodzenia naturalnego, dodatkowo wyposażonych w system nanonośnik-lek. 

 

– Dzięki zastosowaniu takiego połączenia stworzymy nowy rodzaj opatrunku z innowacyjnym systemem aplikacji preparatów leczniczych, wykorzystywanych w terapii łuszczycy. Taki materiał zapewni ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i odpowiednie środowisko dla skóry objętej łuszczycą, a podwójny system uwalniania leku umożliwi stopniowe dostarczanie substancji czynnej do chorej skóry. Wydłuży się przez to efekt terapeutyczny leku, a zmniejszą koszty leczenia, ponieważ tego rodzaju opatrunki mogą pozostać na skórze nawet do 7 dni – mówi dr inż. Katarzyna Bialik-Wąs z Politechniki Krakowskiej.

 

Prace zespołu PK trwają. Ich finał planowany jest na grudzień 2021 r. Po zakończeniu projektu, na podstawie oceny cytotoksyczności, zostanie wybrany prototyp materiału do dalszych badań wdrożeniowych. Wprowadzenie na rynek biohybrydowych materiałów hydrożelowych musi zostać poprzedzone dalszymi badaniami – in vivo, przedklinicznymi i klinicznymi. 

 

CZYTAJ więcej o projekcie zespołu z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej 

 

Organizatorem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju jest Centrum Inteligentnego Rozwoju, zaś partnerem merytorycznym przedsięwzięcia Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju. Wręczenie nagród laureatom ma odbyć się w listopadzie podczas 5. Forum Inteligentnego Rozwoju w Uniejowie. 

 

źródło: Politechnika Krakowska
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ