Partner serwisu
27 maja 2020

Inwestycja w budowę kompleksu polioli Grupy MOL weszła w kolejną fazę

Kategoria: Aktualności

Warta 1,2 mld EUR inwestycja w budowę kompleksu polioli weszła w kolejną fazę. Od listopada, łącznie 65 elementów wyposażenia zakładu chemicznego zostało przewiezionych na miejsce przez 36 statków towarowych. Ostatni wielkogabarytowy element dotarł rzeką Cisą do miejscowości Tiszaújváros w tym tygodniu.  

Inwestycja w budowę kompleksu polioli Grupy MOL weszła w kolejną fazę

Instalacje i moduły kompleksu polioli zostały wyprodukowane w różnych częściach świata. Ze względu na rozmiary i masę większości elementów, transport drogowy był niemożliwy, dlatego moduły zostały dostarczone drogą morską. Podczas planowania transportu, konieczne było wzięcie pod uwagę faktu, że – jak pokazują dane z ostatnich 15 lat – tylko przez część roku, poziom wody w Cisie jest wystarczająco wysoki, by zrealizować tego typu transport. Od listopada 2019 r., w sumie 65 elementów potrzebnych do budowy zakładu zostało przetransportowanych tą drogą. Masa ładunku wahała się pomiędzy 10 do 400 ton, a wymiary od kilku do 45 metrów. W tym okresie poziom wody w rzece spadał trzykrotnie, uniemożliwiając dalszy transport.

 

W pełni zmontowane moduły przybyły z Tajlandii, z kolei pozostałe części instalacji z innych części świata – od Hiszpanii po Chiny. Ładunek morski dotarł do rumuńskiego portu w Konstancy na Morzu Czarnym, skąd kontynuował podróż drogami rzecznymi przez rzeki Dunaj i Cisę do miejscowości Tiszaújváros. Kolejna partia ładunków opuściła port Genk w Belgii, a dalszy szlak żeglugi rzecznej przebiegał przez rzeki Ren, Maine, kanał Ren-Men-Dunaj, Dunaj i Cisę. Niezbędne okazało się zbudowanie tymczasowego portu, w którym za pomocą dźwigu gąsienicowego, dostarczone elementy zostały przemieszczone do specjalnych pojazdów transportowych. Następnie ładunek trafił na miejsce budowy transportem kołowym – wykorzystując drogę wybudowaną specjalnie do tego celu.

 

Ciekawostki:

  • najdłuższy moduł: 45 metrów
  • najcięższy moduł: 404 tony
  • łączna masa przewiezionych modułów: 5500 ton

 

 

Zakład polioli, przeznaczony do produkcji tworzyw sztucznych, jest największą inwestycją organiczną MOL z budżetem na 1,2 mld EUR. Kompleks zapewni 200 nowych miejsc pracy. Zakład będzie w stanie przetworzyć 200 tys. ton tlenku propylenu, który następnie przekształcony zostanie w poliol. Poliol jest innowacyjnym i popularnym towarym chemicznym, podstawowym składnikiem poliuretanu – polimeru wykorzystywanego przez szereg branż, w tym budowlaną, izolacyjną, meblową, motoryzacyjną czy odzieżową.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ