Partner serwisu
23 kwietnia 2020

Gazociąg Hermanowice-Strachocina ma pozwolenie na użytkowanie

Kategoria: Z życia branży

GAZ-SYSTEM otrzymał pozwolenie na użytkowanie dla nowego 72-kilometrowego gazociągu DN 700 Hermanowice-Strachocina.

Gazociąg Hermanowice-Strachocina ma pozwolenie na użytkowanie

Decyzję wydał Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie. Jest to pierwszy oddany do eksploatacji gazociąg w ramach Korytarza Północ-Południe na terenie Oddziału  GAZ-SYSTEM w Tarnowie.

– Mimo wielu ograniczeń w prowadzeniu robót budowlanych, wynikających z panującej  epidemii spółka sukcesywnie dokonuje odbioru zakończonych inwestycji. Nowy gazociąg Hermanowice-Strachocina znacznie zwiększy przepustowość systemu przesyłowego na południu Polski. Dzięki temu zapewnimy swobodny dostęp do niskoemisyjnego paliwa gazowego dla przemysłu, energetyki i mieszkańców – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes GAZ-SYSTEM.  

Inwestycja obejmowała między innymi:

 • budowę gazociągu wysokiego ciśnienia o długości 72 km wraz z linią światłowodową;
 • rozbudowę węzła rozdzielczo-pomiarowego w Hermanowicach;
 • budowę pięciu zespołów zaporowo – upustowych;
 • budowę Stacji Ochrony Katodowej na terenie ZZU Kuźmina.

Podczas budowy wykonano łącznie 36 przekroczeń bezwykopowych pod przeszkodami terenowymi, w tym:

 • przekroczenie rzeki San w miejscowości Mrzygłód, wykonane w technologii horyzontalnego przewiertu sterowanego (HDD), o długości blisko 980 metrów;
 • 8 przekroczeń w technologii mikrotunelingu;
 • 27 przekroczeń dróg, linii kolejowych i cieków wodnych z zastosowaniem przewiertów poziomych.

Realizacja gazociągu była prowadzona w niezwykle trudnym terenie pasma górskiego Bieszczad, gdzie różnica wzniesień na niewielkich odcinkach przekraczała 100 metrów.

W ramach rozbudowy istniejącego węzła Hermanowice powstały nowe obiekty: śluza nadawczo – odbiorcza tłoka, bateria filtroseparatorów, pole zaworowe wraz z armaturą regulacyjną umożliwiające dwukierunkowy przesył paliwa gazowego oraz układ pomiarowy. Nowo wybudowana instalacja gazowa została włączona do istniejących gazociągów DN 500 Granica Państwa – Maćkowice, DN 600 Granica Państwa - Maćkowice oraz DN 700 Granica Państwa – Maćkowice.

Ważną dla społeczności lokalnych korzyścią z tej inwestycji będzie odprowadzany corocznie przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości, w wysokości do 2% wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy. Jest to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można będzie przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych.

****

Inwestycję realizowano na podstawie Ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 1554 z późniejszymi zmianami). Gazociąg został wpisany do katalogu inwestycji towarzyszących inwestycjom w zakresie terminalu na podstawie Ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2014 r., poz. 906).

Komisja Europejska w październiku 2013 roku przyznała inwestycji – jako istotnemu elementowi Korytarza Północ-Południe w Polsce Wschodniej - status „Projektu wspólnego zainteresowania” (Project of Common Interest - PCI) i podtrzymała go w kolejnych listach publikowanych w cyklach dwuletnich.

Inwestycja uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Kwota dofinansowania wyniosła ponad 146 mln zł.

W realizację zaangażowane były następujące firmy:

 • Wykonawca dokumentacji projektowej – GAS STORAGE POLAND sp. z o.o.
 • Generalny Wykonawca Robót Budowlanych – PGNiG Technologie S.A.
 • Wykonawca Nadzoru Inwestorskiego – MGGP S.A.
 • Wykonawca Nadzoru Autorskiego – ILF Consulting Engineers Polska sp. z o.o.
źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ