Partner serwisu
19 marca 2020

Prezes URE zatwierdził taryfę Polskiej Spółki Gazownictwa

Kategoria: Aktualności

18 marca 2020 r. Prezes URE zatwierdził taryfę dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG). Wzrost stawek opłat dystrybucyjnych Spółki wyniesie średnio 3,5 proc.[1] Kompleksowe rachunki odbiorców wzrosną w konsekwencji o ok. 1 proc.

Prezes URE zatwierdził taryfę Polskiej Spółki Gazownictwa

Rachunek odbiorcy paliwa gazowego składa się z części płaconej sprzedawcy gazu za towar, jakim jest gaz oraz dystrybutorowi za usługę jego dostarczenia do konsumenta. Do wyliczenia całkowitych skutków wzrostu taryfy dystrybucyjnej dla odbiorców w gospodarstwach domowych uwzględniono zatem: nową taryfę PSG oraz taryfę PGNiG Obrót Detaliczny (która obecnie nie ulega zmianie i została zatwierdzona przez Prezesa URE w grudniu 2019 roku). Przyjęcie do wyliczenia taryfy PGNiG OD wynika z faktu, że spółka ta jest największym w Polsce sprzedawcą gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Jak wynika z tych wyliczeń (tabela poniżej), wzrost o 3,5 proc. samej dystrybucji skutkuje zwiększeniem płatności kompleksowych dla odbiorców w gospodarstwach domowych (tj. łącznej ceny za gaz i jego dostawę) o ok. 1,1 - 1,3 proc. (różnice wahają się od 0,27 zł do 2,93 zł na rachunku miesięcznym).

Oznacza to, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z tego paliwa głównie w celu przygotowywania posiłków (tzw. „kuchenkowicze”, grupa taryfowa W-1.1.), zapłacą średnio o ok. 27 groszy więcej miesięcznie. Odpowiednio więcej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, tj. np. używają go także do ogrzania domów. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o ok. 2,93 zł. więcej miesięcznie.

Tabela: Zmiany średnich poziomów łącznych płatności w grupach, do których kwalifikowani są odbiorcy w gospodarstwach domowych, korzystający z gazu ziemnego wysokometanowego

PSG jest spółką w pełni zależną od PGNiG i największym krajowym dystrybutorem gazu – obsługuje blisko 7 mln odbiorców w całym kraju. Ostatecznie wnioskowany przez spółkę poziom taryfy został zatwierdzony decyzją Prezesa URE na okres do 31 grudnia 2020 r. Taryfa została opublikowana w Biuletynie Branżowym URE - Paliwa gazowe.

źródło: ure.gov.pl
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ