Partner serwisu
04 marca 2020

Baltic Pipe: gazociąg Goleniów-Lwówek z kompletem decyzji na budowę

Kategoria: Aktualności

GAZ-SYSTEM otrzymał od wojewody lubuskiego pozwolenie na budowę gazociągu Goleniów – Lwówek, kluczowego elementu części lądowej Projektu Baltic Pipe w Polsce. Jest to ostatni etap uzyskiwania pozwoleń dla tej części inwestycji. Swoje decyzje wydali już wcześniej wojewoda zachodniopomorski i wielkopolski.

Baltic Pipe: gazociąg Goleniów-Lwówek z kompletem decyzji na budowę

Gazociąg o długości łącznej 191 km będzie biegł wzdłuż istniejącego gazociągu Szczecin-Lwówek. Trasa przecina trzy województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. W lubuskim zlokalizowana jest w gminach: Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna oraz Pszczew.

Projektowany gazociąg został podzielony na dwa etapy realizacyjne:

  • ETAP I: Goleniów-Ciecierzyce, długości ok. 122 km;
  • ETAP II: Ciecierzyce-Lwówek, długości ok. 69 km.

Decyzja wojewody dotyczy obu etapów.

- Dzięki dobrej współpracy z wojewodami w pierwszych dwóch miesiącach tego roku uzyskaliśmy większość pozwoleń potrzebnych do rozpoczęcia prac budowlanych w części lądowej Baltic Pipe. Proces przetargowy na wykonawcę robót i nadzór inwestorski na tym odcinku jest na zaawansowanym etapie - powiedział Tomasz Stępień Prezes GAZ-SYSTEM.

Inwestycja ma zapewnić możliwość odbioru zwiększonej ilości gazu pochodzącego z gazociągu podmorskiego Baltic Pipe i Terminalu LNG w Świnoujściu. Wpłynie na swobodny transport gazu do południowych regionów Polski poprzez połączenie z gazowym Korytarzem Północ-Południe.

źródło: Gaz System
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ