Partner serwisu
06 lutego 2020

W Grupie Azoty PUŁAWY powstanie pilotażowa instalacja do produkcji biometanu

Kategoria: Aktualności

Przedstawiciele Grupy Azoty i Air Liquide podpisali 3 lutego w Warszawie porozumienie o współpracy dotyczące produkcji biometanu i wykorzystania gazów produkcyjnych, w tym optymalizacji gospodarki wodorem i dwutlenkiem węgla. Realizowane wspólnie projekty będą dotyczyły rozwoju niskoemisyjnych źródeł energii i ograniczania emisji CO2.

W Grupie Azoty PUŁAWY powstanie pilotażowa instalacja do produkcji biometanu

Ze strony Grupy Azoty porozumienie podpisali wiceprezesi zarządu Tomasz Hryniewicz i Grzegorz Kądzielawski, a ze strony Air Liquide wiceprezes oraz członek komitetu wykonawczego Émilie Mouren-Renouard i prezes Air Liquide Polska Xavier Pontone. Porozumienie dotyczy wspólnej analizy możliwości wdrożenia  pilotażowego projektu produkcji biometanu z odpadów rolniczych, optymalnego wykorzystania gazów odpadowych i poabsorpcyjnych z instalacji przemysłowych Grupy Azoty w celu zmniejszenia bezpośredniej emisji, optymalizacji gospodarki wodorem i CO2, oraz w zakresie oceny możliwości zastosowania przez Grupę Azoty technologii Air Liquide służących do wychwytywania dwutlenku węgla. W przypadku pozytywnej analizy pilotażowa instalacja biometanowa powstanie w Grupie Azoty PUŁAWY.

Celem zawartego porozumienia  jest rozwój projektów wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym poprzez wdrażanie rozwiązań zmniejszających wpływ produkcji na środowisko naturalne.  

Porozumienie zostało podpisane w trakcie Polsko-Francuskiego Forum Przemysłu Przyszłości zorganizowanego w związku z wizytą w Polsce prezydenta Francji Emmanuela Macrona. W Forum uczestniczyli m.in. minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

Air Liquide wybudowało wcześniej na terenie Podstrefy Puławy SSE Starachowice instalację do separacji powietrza i dostarcza od 2011 roku Grupie Azoty PUŁAWY tlen oraz azot.
 
Air Liquide to światowy lider w dziedzinie gazów, technologii i usług dla przemysłu i ochrony zdrowia. Air Liquide jest obecna w 80 krajach na świecie, zatrudniając około 66 tysięcy pracowników i obsługując ponad 3,6 miliona klientów i pacjentów. W naszym kraju grupa rozpoczęła działalność w 1995 r. Obecnie zatrudnia w Polsce  blisko 800 pracowników i jest kluczowym producentem i dystrybutorem gazów technicznych, spożywczych, specjalnych i medycznych

źródło: Grupa Azoty PUŁAWY
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ