Partner serwisu
16 stycznia 2020

PERN z nowoczesnym systemem pomiaru ropy płynącej ze wschodu

Kategoria: Aktualności

Budowa nowoczesnego bloku kontroli jakości ropy naftowej, a także wymiana kluczowych elementów systemu – to wynik zakończenia prac przy modernizacji węzła rozliczeniowo-obliczeniowego tego surowca w bazie PERN w Adamowie. Efekt? Bardziej niezawodne pomiary ilości i jakości ropy naftowej napływającej do Polski ze wschodu.

PERN z nowoczesnym systemem pomiaru ropy płynącej ze wschodu

Zmodernizowany węzeł został już włączony do eksploatacji. Celem inwestycji realizowanej w latach 2018-2019 była wymiana głównych elementów systemu na nowe urządzenia umożliwiające podniesienie jakości i niezawodności wykonywanych pomiarów, a także przeprowadzanych rozliczeń pomiędzy PERN i TransNeft. Chodziło o wymianę m.in. ciągów pomiarowych, bloku kontroli jakości, systemu elektronicznego przetwarzania danych oraz zaworów z automatyczną kontrolą szczelności, które pochodziły jeszcze z 2002 roku. Dzięki temu węzeł rozliczeniowo – obliczeniowy gwarantuje niezawodność pomiarów surowca (ponad 40 mln ton ropy naftowej rocznie).

Prace zostały zaplanowane i wykonane w taki sposób by zapewnić nieprzerwaną pracę istniejącego systemu rozliczeniowego aż do momentu przejęcia rozliczeń przez zmodernizowany system.

Zadanie wykonaliśmy zgodnie z planem pomimo przeszkód jakie spowodowało wstrzymanie w kwietniu 2019 roku  importu ropy przez węzeł w Bazie Adamowo spowodowane zanieczyszczeniami ropy chlorkami, co istotnie wpłynęło na możliwości terminowej realizacji tego przedsięwzięcia. -Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes PERN
 

Przed oddaniem do eksploatacji wykonana została legalizacja węzła pomiarowego, który spełnia wymagania techniczne obowiązujące zarówno Unii Europejskiej jak i Federacji Rosyjskiej.

źródło: pern.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ