Partner serwisu
13 grudnia 2019

Jest decyzja o rozbudowie rafinerii w Rijece

Kategoria: Aktualności

Rada Nadzorcza INA zatwierdziła decyzję dotyczącą rozbudowy rafinerii w Rijece. Projekt zyskał też jednogłośną akceptację zarządu spółki. Inwestycja otrzymała również poparcie dwóch największych akcjonariuszy INA – chorwackiego rządu oraz węgierskiego koncernu MOL.

Jest decyzja o rozbudowie rafinerii w Rijece

Inwestycja wpłynie na poprawę efektywności i kompleksowości rafinerii w Rijece. Stanowi ona istotną część programu transformacyjnego INA Downstream 2023 New Course, którego celem jest przekształcenie segmentu rafineryjnego i marketingowego INA w zrównoważony i dochodowy biznes. Całkowity budżet projektu wynosi ok. 600 mln USD, co obejmuje m.in. instalację zgazowania ciężkich frakcji ropnych oraz przebudowę istniejących instalacji w rafinerii. Nowe instalacje zapewnią poprawę struktury produktowej rafinerii, dzięki zwiększeniu udziału dochodowych tzw. białych produktów przerobu ropy, m.in. oleju napędowego. Ukończenie inwestycji zaplanowano na rok 2023.

Program transformacyjny INA Downstream 2023 New Course zakłada również koncentrację produkcji rafineryjnej w Rijece oraz przekształcenie drugiej rafinerii spółki w Sisaku w zakład produkcyjny, skoncentrowany na produkcji bituminu (projekt zatwierdzony w marcu 2019 r.), działalności logistycznej oraz ewentualnej produkcji smarów i biokomponentów (w zależności od przyszłych decyzji inwestycyjnych).

- Ta decyzja potwierdza zaangażowanie Grupy MOL w INA. Dzięki tej rozbudowie znacząco podniesiemy kompleksowość i efektywność rafinerii w Rijece. Jestem przekonany, że konkurencyjność biznesu rafineryjno-marketingowego INA poprawi się wraz z zakończeniem inwestycji, która będzie miała pozytywny wpływ również na zyskowność spółki w przyszłości” – powiedział József Molnár, prezes Grupy MOL i wiceprzewodniczący rady nadzorczej INA.

- Decyzja o rozpoczęciu modernizacji rafinerii w Rijece to dla INA duży krok naprzód. Cieszę się, że jedna z największych inwestycji w naszym sektorze energetycznym została zrealizowana za kadencji tego rządu. Inwestycja ta pozwoli na poprawę struktury produktowej rafinerii, wzrost zyskowności oraz konkurencyjności w zakresie ochrony środowiska, dzięki znaczącej redukcji emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów” – powiedział Tomislav Ćorić, chorwacki Minister Środowiska i Energii.

- Decyzja o rozbudowie rafinerii stanowi ważny krok w historii spółki i istotny element programu modernizacyjnego INA. Dzięki niej, rafineria w Rijece przekształci się w nowoczesny, europejski biznes, który umożliwi spółce zachowanie silnej pozycji rynkowej. Jest to wielki projekt inwestycyjny, który znacząco wpłynie na dalszy rozwój firmy – dodał Sándor Fasimon, prezes zarządu INA.

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ