Partner serwisu
03 grudnia 2019

Podejmij pierwsze polskie wyzwanie badawcze i wygraj milion złotych

Kategoria: Aktualności

Ponad 200 osób zainteresowanych zgłoszeniem pomysłów do nowej inicjatywy NCBR – Wielkiego Wyzwania: Energia – wzięło udział w konferencji inaugurującej to przedsięwzięcie. Projekt ten wzorowany jest na amerykańskich zawodach technologicznych typu DARPA Grand Challenge i ma na celu opracowanie rozwiązań, które umożliwią wykorzystanie wiatru w najbardziej efektywny sposób. Nagroda wynosi aż milion złotych.

Podejmij pierwsze polskie wyzwanie badawcze i wygraj milion złotych

– W Polsce mamy do czynienia z fenomenem dynamicznego przekształcania się rynku energii. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będziemy żyć w rzeczywistości, w której odbiorca energii będzie jednocześnie jej wytwórcą, czyli prosumentem – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Z roku na rok coraz więcej podmiotów decyduje się na „zielone” źródła energii, a celem naszego rządu jest to, żeby był to realny i atrakcyjny cenowo wybór dla polskich rodzin.

Wielkie Wyzwanie: Energia

Zadaniem uczestników jest opracowanie rozwiązań, dzięki którym wiatr o niewielkich prędkościach zostanie wykorzystany w najbardziej efektywny sposób: do produkcji, magazynowania i oddawania energii. Urządzenia, które zostaną zaprojektowane mają być przeznaczone do wykorzystania w domu – a więc, z założenia, ciche i kompaktowe. W prawidłowym wykonaniu tego zadnia uczestnikom ma pomóc „Podręcznik Uczestnika”, którego projekt został zaprezentowany podczas dzisiejszej konferencji. Teraz czas na etap konsultacji – uwagi można zgłaszać do 3 lutego 2020 r.

W projekcie „Podręcznika Uczestnika” określone są parametry prototypów urządzeń – musi się ono składać z siłowni wiatrowej, czyli urządzenia lub zespołu urządzeń przekształcających energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną oraz podłączonego do niej magazynu energii. Prototypy te mają być gotowe do jesieni przyszłego roku.

Czym jest Wielkie Wyzwanie?

Wielkie Wyzwanie –  Grand Challenge – to unikalna formuła konkursu, która została zapoczątkowana w 2004 roku przez amerykańską agencję DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). To właśnie na niej wzorowany jest nowy projekt NCBR – agencja wykonawcza MNiSW, w porozumieniu z ekspertami, stawia uczestnikom wyzwanie, które jest odpowiedzią na ważny problem społeczny.

Każdy ma szansę na udział. Do rozwiązania tego problemu zaproszone jest szerokie grono uczestników – od naukowców i przedsiębiorców, przez studentów i koła studenckie, po wynalazców i pasjonatów. Do półfinałów zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 40 uczestników lub zespołów. Zwycięzcę poznamy jesienią 2020 roku podczas wydarzenia finałowego, w trakcie którego rywalizować będzie 10 najlepszych  drużyn.

Więcej informacji o Wielkim Wyzwaniu na stronie wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl. Aplikacje można składać od 1 stycznia 2020 r. do 10 maja 2020 r.

Powodzenia i pomyślnych wiatrów!

źródło: MNiSW
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ