Partner serwisu
14 października 2019

PGNiG gotowe na zimę – magazyny gazu zostały napełnione w 100 procentach

Kategoria: Aktualności

Jak co roku przed rozpoczęciem sezonu zimowego Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w pełni zatłoczyło pojemności podziemnych magazynów gazu. Spółka jest gotowa na wzrost zapotrzebowania na gaz w okresie zimowym.

PGNiG gotowe na zimę – magazyny gazu zostały napełnione w 100 procentach

Na początku października pojemności magazynowe zakontraktowane w ramach umów PGNiG SA zawartych z operatorem systemu magazynowania Gas Storage Poland zostały wypełnione w całości.

– Przez wiosnę i lato, kiedy zużycie gazu ziemnego w kraju jest mniejsze, zatłaczamy znaczne wolumeny gazu ziemnego do magazynów, aby dysponować nim jesienią i zimą. Zapasy gazu są wykorzystywane nie tylko w związku z niższymi temperaturami i związanym z tym wzrostem zużycia gazu. Są one także gwarancją stabilności dostaw paliwa gazowego – mówi Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Podziemne magazyny gazu pozwalają bilansować zapotrzebowanie na błękitne paliwo. Dzięki nim PGNiG SA może efektywnie zarządzać portfelem gazu ziemnego. W lipcu 2019 roku średnie dobowe zużycie wyniosło w Polsce ok. 30 mln m sześc. W lutym 2019 roku – ok. 60 mln m sześc. dziennie. Różnica między zużyciem gazu w lecie i zimie jest więc dwukrotna, natomiast między następującymi po sobie dobami w danym miesiącu może wahać się o kilka milionów metrów sześciennych. 

W magazynach znajduje się w tej chwili (na dzień 14.10.2019 r.) ok. 34,3 TWh, czyli ok. 3 mld m sześc. gazu ziemnego.

źródło: pgnig.pl
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ