Partner serwisu
02 października 2019

Grupa MOL rozpoczyna budowę fabryki polioli w Tiszaújváros – inwestycji wartej 1,2 mld euro

Kategoria: Aktualności

– Rozpoczęły się prace budowlane kompleksu polioli w miejscowości Tiszaújváros. Zakład ma zostać oddany do użytku w 2021r. MOL zainwestuje 1,2 miliarda euro w budowę fabryki, której zdolność produkcyjna wyniesie około 200 tys. ton polioli rocznie.

Grupa MOL rozpoczyna budowę fabryki polioli w Tiszaújváros – inwestycji wartej 1,2 mld euro

Zsolt Hernádi, prezes Grupy MOL, Dr. Sami Pelkonen, prezes Chemical & Process Technologies w thyssenkrupp Industrial Solutions, Ferenc Koncz, członek parlamentu węgierskiego oraz Mihály Varga, minister finansów, wzięli udział w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę zakładu. MOL Petrochemicals w Tiszaújváros będzie jedyną firmą na Węgrzech oraz w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej o zintegrowanym łańcuchu wartości – od wydobycia ropy naftowej po produkcję polieteropolioli (surowca szeroko stosowanego w tworzywach sztucznych). Projekt Poliole zapewni długoterminowe zatrudnienie dla 200 osób.

Rozpoczęcie produkcji jest zaplanowane na 2021 r. Kompleks jest największym organicznym projektem inwestycyjnym w historii MOL, z całkowitym budżetem 1,2 mld euro, uwzględniając w tym pomoc inwestycyjną rządu węgierskiego w wysokości 131 mln euro (połączenie ulgi podatkowej dla osób prawnych i dotacji gotówkowej). MOL szacuje, że dzięki uruchomieniu zakładu, roczne wyniki finansowe (EBITDA) Grupy wzrosną o ok. 150 mln euro. Poliole są istotnym, wysoce pożądanym surowcem w tworzywach sztucznych, wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu, takich jak przemysł motoryzacyjny, budowlany czy odzieżowy. Do produkcji polioli w zakładzie w Tiszaújváros wykorzystywane będą wydajne i przyjazne środowisku technologie, takie jak proces HPPO (produkcja tlenku propylenu z nadtlenku wodoru) dostarczony przez thyssenkrupp i Evonik.

“Ten projekt inwestycyjny przekształci Grupę MOL w czołową spółkę chemiczną w Europie Środkowo-Wschodniej. MOL stanie się jedyną w regionie firmą z łańcuchem wartości sięgającym od wydobycia ropy naftowej po produkcję polioli” – skomentował Zsolt Hernádi. – „Planowane na 2021 r. uruchomienie zakładu wzmocni pozycję Tiszaújváros w przemyśle chemicznym. Specjalistyczna wiedza i nowopowstała infrastruktura produkcyjna mogą przyciągnąć do tego regionu dodatkowych inwestorów”.

“Dzisiejsza uroczystość to ważny krok dla transformacji węgierskiego sektora chemicznego, jak też dla współpracy pomiędzy MOL i thyssenkrupp” – powiedział dr Sami Pelkonen. „MOL realizuje bardzo ambitny plan rozwojowy, przyjęty w dokumencie Vision 2030. Jesteśmy dumni, mogąc wesprzeć tę wizję naszymi technologiami oraz know-how, wspólnie rozwijając przemysł chemiczny w sposób innowacyjny i zrównoważony” – dodał.

Jednym z najważniejszych założeń strategii MOL Group 2030 – Enter Tomorrow, jest rozwój w sektorze petrochemicznym i rozszerzenie oferty o wartościowe produkty. Nasz zakład produkcji polioli, obok otwartej wcześniej fabryki gumy syntetycznej, stanowi jeden filarów tej strategii. Prowadzona wspólnie przez MOL i japońską JSR Corporation fabryka gumy, produkuje 60 tys. ton kauczuku S-SBR, który na całym świcie jest niezwykle poszukiwanym produktem. Najważniejszym składnikiem kauczuku S-SBR jest z kolei butadien, produkowany w sąsiednim zakładzie MOL, oddanym do użytku w 2015 r.

Podsumowanie działalności MOL Group w sektorze petrochemicznym

Zgodnie z założeniami strategii MOL 2030, firma rozwija działalność w sektorze petrochemicznym, w kierunku półproduktów oraz specjalistycznych produktów chemicznych, by stać się wiodącym graczem w branży chemicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ze względu na szerokie zastosowanie w przemyśle, głównym kierunkiem rozwoju MOL w sektorze petrochemicznym, ze względu na jego szerokie zastosowanie, jest polieteropoliol, stanowiący m.in. składnik pianek poliuretanowych. Jest on stosowany w branżach motoryzacyjnej, budowlanej, opakowaniowe czy meblowej. MOL zamierza stać się strategicznym partnerem producentów poliuretanu w regionie, dzięki w pełni zintegrowanemu łańcuchowi wartości, najnowocześniejszym technologiom i doskonałym standardom obsługi.

źródło: informacja prasowa
fot. paliwa.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ