Partner serwisu

Wielka Brytania chce wydobywać gaz łupkowy z dna morza

Kategoria: Z życia branży

Poszukiwania oraz wydobycie gazu łupkowego jak dotychczas prowadzone jest tylko na lądzie. Zdaniem Dr Chrisa Corneliusa szefa koncernu Nebula Resources, już wkrótce u wybrzeży Irlandii Północnej możliwe będzie rozpoczęcie poszukiwań gazu łupkowego.

Wielka Brytania chce wydobywać gaz łupkowy z dna morza

Dr Chris Cornelius uważa, że u wybrzeży Wielkiej Brytanii znajdują się ogromne złoża gazu łupkowego, które w najbliższym czasie będzie można wydobywać.  Koncern Nebula nabył w styczniu trzy koncesje na Morzu Irlandzkim. – Na pewno eksploatacja  gazu łupkowego z dna morza to nowa koncepcja. Nie ma powodu, patrząc z punktu widzenia historii wydobycia surowców u wybrzeży Wielkiej Brytanii, żeby twierdzić, że wydobycie gazu łupkowego z dna morzu okaże się niemożliwe – przekonywał Cornelius.

Obszar objęty koncesjami nabytymi przez koncern Nebula rozciągają na zachód od Blackpool do Morecambe Bay w pobliżu, gdzie Cuadrilla Resources ogłosiła plany odwiertów i dwóch szczelinowań hydraulicznych na lądzie. Na wschód od koncesji należących do koncernu Corneliusa, eksploatację gazu konwencjonalnego prowadzi Centrica. Duża aktywność w tym rejonie ma potwierdzać obecność węglowodorów.

Na podstawie istniejących danych geologicznych dr Cornelius uważa, że na terenie koncesji znajduje się nawet 7 bilionów metrów sześciennych gazu łupkowego. Są to szacunki znacznie większe od tych, które przedstawia Cuadrlilla, prowadząca prace poszukiwacze na lądzie w pobliżu morskich koncesji.

Z kolei British Geological Survey szacuje, że całkowite zasoby gazu łupkowego na morzu w Wielkiej Brytanii mogą być nawet 10 razy większe od zasobów surowca dostępnych na lądzie. – Wiemy, że gazu łupkowy znajduję się tam w gigantycznych ilościach, ale czy będzie on wydobywany to zależy od wydania miliardów dolarów oraz wielu lat badań – zakończył Cornelius.

 


Źródło: gazlupkowy.pl

fot.: sxc.hu

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ