Partner serwisu
11 września 2019

Wysokie przychody jednej ze społek chemicznych

Kategoria: Aktualności

Wyższe ceny sody kalcynowanej, podstawowego produktu Grupy CIECH, silna pozycja na rynku soli i rozwój biznesów specjalistycznych pozwoliły na wypracowanie w drugim kwartale znormalizowanego wyniku EBITDA na poziomie 176 mln zł przy przychodach na poziomie 945 mln zł. Grupa CIECH realizuje strategię na lata 2019 – 2021, której celem jest zwiększenie znormalizowanego wyniku EBITDA do ponad 900 mln zł w 2021 roku. Wpływ na osiągnięcie takiej wartości przede wszystkim będą miały prowadzone inwestycje rozwojowe w kluczowych obszarach biznesowych, mające na celu zwiększenie udziału produktów specjalistycznych w portfolio Grupy, a także zwiększenie efektywności produkcji i wydajności energetycznej, oraz wzmacnianie pozycji na rynku sody kalcynowanej.

Wysokie przychody jednej ze społek chemicznych

- Rok 2019 to intensywna praca nad realizacją naszej strategii i rozpoczęcie kolejnego etapu transformacji Grupy CIECH. Głównymi motorami osiągnięcia znormalizowanego wyniku EBITDA w wysokości ponad 900 mln zł w 2021 roku będą realizowane i uruchamiane inwestycje rozwojowe – wejście na specjalistyczny rynek sody oczyszczonej, uruchomienie produkcji w nowej warzelni soli w Niemczech czy intensywny rozwój produktów w biznesie agro i wzrost udziału sprzedaży zagranicznej środków ochrony roślin. Drugim filarem odpowiedzialnym za zwiększenie rentowności Grupy będzie udoskonalenie procesu produkcji i usprawnienie energetyki – kluczowego elementu dla wydajności biznesu sodowego. Trzeci element to umacnianie pozycji CIECH na rynku sody kalcynowanej i intensywne działania w obszarach biznesowych Grupy z najlepszymi perspektywami, wsparte inicjatywami z obszaru innowacji w celu zwiększenia konkurencyjności CIECH w długim terminie - mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

W drugim kwartale utrzymującej się korzystnej koniunkturze na rynku sody w Europie (wyższe ceny oraz nowe inwestycje w przemyśle produkcji szkła) towarzyszył szereg inicjatyw podejmowanych przez CIECH w celu zwiększenia wydajności produkcji (m.in. usprawnienie energetyki, przygotowanie projektów z obszaru Przemysłu 4.0 oraz inwestycja w nową kolumnę karbonizacyjną). W czerwcu CIECH uruchomił nową linię do produkcji sody oczyszczonej w Stassfurcie – ważny element rozwoju biznesu sodowego w oparciu o wysokomarżowe produkty.

Natomiast innym kluczowym wydarzeniem w drugim kwartale było wypowiedzenie umowy przez elektrociepłownię CET na dostawy pary technologicznej do w Rumunii. Zaproponowana znacząca podwyżka (o 135 proc. w porównaniu do 2018 roku) cen pary i certyfikatów CO2, uniemożliwiająca prowadzenie rentownej działalności, była powodem rozpoczęcia przygotowań do ewentualnego zatrzymania 18 września produkcji w fabryce w Govorze. Wpłynęło to na decyzję o utworzeniu odpisu związanego z utratą wartości aktywów w wysokości 37 mln zł i w związku z tym wynik netto został obciążony tą kwotą w drugim kwartale 2019 roku. Jednocześnie ewentualne zatrzymanie produkcji w Rumunii nie powinno mieć wpływu na realizację założonego wyniku znormalizowanego EBITDA w roku 2021, a CIECH Soda Romania jest otwarty na negocjacje z dostawcą pary.

W biznesie środków ochrony rośliny (ŚOR) pozytywny wpływ miało przejęcie hiszpańskiego Proplanu i dobre wyniki uzyskane w Hiszpanii (wzrost tamtejszego rynku ŚOR o ok. 4 proc. r/r). Jednocześnie polski rynek ŚOR zanotował spadek o ponad 6 proc. z powodu utrzymującej się suszy. Zarówno w biznesie pianek i żywic zwiększony został portfel produktów specjalistycznych – m.in. o pianki antybakteryjne i żelkot sanitarny wykorzystywany w produkcji wyposażenia łazienek. Wzrost przychodów i zysków w segmencie krzemianach i szkło to z kolei wykorzystanie korzystnego otoczenia rynkowego przez CIECH.

źródło: CIECH
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ