Partner serwisu
10 września 2019

Odpis CIECH S.A. na utratę wartości aktywów CIECH Soda Romania

Kategoria: Aktualności

Zarząd CIECH S.A. podjął decyzję o utworzeniu w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za I półrocze 2019 roku odpisu aktualizacyjnego w wysokości 36,7 mln zł, związanego z ryzykiem zaprzestania dostaw pary technologicznej do zakładu CIECH Soda Romania przez jedynego dostawcę pary CET Govora. Odpis nie wpływa na wynik znormalizowany EBITDA – podstawowy wskaźnik obrazujący działalność biznesową Grupy CIECH, oczyszczony z nietypowych zdarzeń jednorazowych, a także przepływy pieniężne czy wynik jednostkowy CIECH S.A. Jako zapis księgowy, odpis zostanie odnotowany w wyniku EBITDA, oraz wyniku netto Grupy (sprawozdanie skonsolidowane). Decyzja zarządu została poparta stanowiskiem audytora spółki. Raport za pierwsze półrocze zostanie opublikowany we wtorek, 10 września.

Odpis CIECH S.A. na utratę wartości aktywów CIECH Soda Romania

W związku z wypowiedzeniem przez elektrociepłownię CET Govora umowy na dostawy pary technologicznej przez jedynego dostępnego dostawcę tego surowca dla CIECH Soda Romania i propozycję podwyżki cen o ok. 135 proc. (uwzględniając koszt certyfikatów CO2) względem roku 2018, rumuńska spółka CIECH rozpoczęła w sierpniu przygotowania do zatrzymania produkcji od 18 września 2019 roku.

Analiza, której wynikiem była decyzja o utworzeniu odpisu aktualizacyjnego, zakłada dwa scenariusze o identycznym stopniu prawdopodobieństwa:

  • zakładający porozumienie między CIECH Soda Romania a CET Govora w kwestii poziomu ceny pary.
  • zakładający brak porozumienia i wstrzymanie produkcji.

Realizacja pierwszego scenariusza skutkować będzie rozwiązaniem odpisu. Realizacja drugiego scenariusza skutkować będzie odpowiednim zwiększeniem wysokości odpisu o kwotę 36,7 mln zł oraz ewentualnie o kwoty wynikające z aktualizacji przyjętych do analizy założeń i kalkulacji.

CIECH Soda Romania jest nadal otwarta na dalsze negocjacje z CET, ale nie może zaakceptować kolejnej podwyżki cen tego surowca, bo to oznaczałoby trwałą utratę rentowności produkcji. Spółka intensywnie analizuje teraz dostępne opcje wyjścia z tej sytuacji, m.in. możliwość pozyskania pary z innego, racjonalnego kosztowo źródła.

W związku z możliwością zatrzymania produkcji, CIECH przygotował optymalny pakiet osłonowy dla pracowników, uwzględniający program dobrowolnych odejść, działania z zakresu outplacementu i możliwą relokację części pracowników do innych fabryk Grupy. Dalsze kierunkowe decyzje odnośnie przyszłości zakładu zostaną podjęte do końca roku.

źródło: CIECH
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ