Partner serwisu
Tylko u nas
01 sierpnia 2019

Podchloryn sodu do basenu – bezpieczna kąpiel

Kategoria: Aktualności

Lato to czas, kiedy chętnie korzystamy ze słońca. Upalny dzień chętnie spędzamy przy basenie, pływając lub odpoczywając w nim, by schłodzić ciało. Wszystkie te zbiorniki wodne muszą być bezpieczne dla użytkowników, dlatego właściciele basenów dezynfekują wodę, używając podchlorynu sodu.

Podchloryn sodu do basenu – bezpieczna kąpiel

Jak działa podchloryn sodu?
Podchloryn sodu zwany jest inaczej płynnym chlorem lub chlorem w płynie. To właśnie dzięki zawartości atomów chloru substancja ta ma zdolność do skutecznego niszczenia substancji organicznych znajdujących się w wodzie basenowej. W krótkim czasie zabija bakterie i wirusy, co w efekcie sprawia, że woda znajdująca się w basenie jest bezpieczna dla wszystkich kąpiących się w nim osób.

Skoro zawartość chloru jest tak bardzo istotna w dezynfekcji wody i utrzymaniu basenów w czystości, jak sprawdzić jego zawartość w podchlorynie sodu?

Podchloryn sodu – zawartość chloru aktywnego
Oznaczanie zawartości aktywnego chloru jest klasyczną metodą analityczną, jakiej zostaje poddany podchloryn sodu. Podczas analizy wykorzystuje się różne odczynniki chemiczne (więcej TUTAJ) o odpowiednich stężeniach. Badanie polega na utlenieniu jodku potasu roztworem podchlorynu sodu, a następnie odmiareczkowaniu wydzielonego jodu roztworem tiosiarczanu sodu. Znając ilość zużytego do oznaczenia tiosiarczanu sodu, można obliczyć zawartość aktywnego chloru.

Do wykonania oznaczenia potrzebne są następujące odczynniki chemiczne i roztwory:

  • Jodek potasu o stężeniu 10%
  • Kwas solny o stężeniu 0,1 M
  • Roztwór skrobi o stężeniu 1%
  • Mianowany roztwór tiosiarczanu sodu o stężeniu 0,1 M

Badanie rozpoczyna się od przygotowania roztworu podchlorynu sodu, który został poddany analizie. Należy do kolby pomiarowej o pojemności 250 ml odmierzyć 10,0 ml badanego podchlorynu sodu i dopełnić wodą do kreski. Następnie kolbę należy zatkać korkiem i wymieszać. Tak powstały roztwór (natychmiast po wymieszaniu) należy przenieść w ilości 10,0 ml do kolby stożkowej o pojemności 300 ml. W kolejnym kroku należy dodać do tej kolby jeszcze 10 ml roztworu jodku potasu i 40 ml roztworu kwasu solnego.

Drugim etapem oznaczenia jest odmiareczkowanie wydzielonego jodu tiosiarczanem sodu do uzyskania słomkowej barwy, a następnie po dodaniu 3,0 ml roztworu skrobi – do zaniku niebieskiego zabarwienia.

Obliczanie zawartości chloru w próbce
Zawartość aktywnego chloru w badanej próbce podchlorynu sodu należy obliczyć z poniższego wzoru. Otrzymany wynik określi, ile gram aktywnego chloru było zawarte w litrze podchlorynu.

gdzie:

V – objętość [ml] roztworu tiosiarczanu sodu o stężeniu 0,1000 M zużytego do miareczkowania

0,003546 – ilość chloru odpowiadająca 1 ml roztworu tiosiarczanu sodu o stężeniu 0,1000 M.

Za wynik końcowy oznaczenia aktywnego chloru w podchlorynie sodu należy przyjąć średnią arytmetyczną wyników co najmniej dwóch równoległych oznaczeń, między którymi różnica nie przekracza 1 g/l.W zależności od otrzymanego wyniku podchloryn sodu (więcej o podchlorynie TUTAJ) można zaklasyfikować do jednego z trzech gatunków:

  • Gatunek S (gdy zawartość chloru nie jest mniejsza niż 150 g/l podchlorynu sodu),
  • Gatunek I (gdy zawartość chloru nie jest mniejsza niż 145 g/l podchlorynu sodu),
  • Gatunek II (gdy zawartość chloru nie jest mniejsza niż 125 g/l podchlorynu sodu)

Dezynfekcja podchlorynem – bezpieczna kąpiel w małych i dużych basenach
Skuteczna dezynfekcja zbiorników wodnych jest szczególnie istotna na kąpieliskach publicznych. Duża liczba osób zażywająca kąpieli w połączeniu z wysokimi temperaturami to niestety najprostsza droga do nadmiernego rozwoju niepożądanych mikroorganizmów. Warto jednak pamiętać, że o odpowiednią czystość wody należy zadbać również w małych, przydomowych baseny. Wiedząc, że zawartość chloru w podchlorynie sodu sprawia, że kąpiel w publicznym basenie jest bezpieczna, możesz następnym razem śmiało korzystać z akwenu. Bakterie i wirusy znajdujące się w wodzie zostaną zniszczone przez chlor i nie zagrożą twojemu zdrowiu.

źródło: PCC
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ