Partner serwisu
29 lipca 2019

Tłocznia gazu Gustorzyn z decyzją lokalizacyjną

Kategoria: Aktualności

Wojewoda kujawsko-pomorski 19 lipca 2019 r. wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji dla budowy Tłoczni Gazu Gustorzyn, wraz z infrastrukturą niezbędną dla jej obsługi, na terenie miejscowości Gustorzyn, w gminie Brześć Kujawski. Tłocznia gazu w Gustorzynie, realizowana przez GAZ-SYSTEM, jest kluczowym elementem projektów: połączenia systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej (GIPL), a także Baltic Pipe.

Tłocznia gazu Gustorzyn z decyzją lokalizacyjną

Tłocznia Gazu Gustorzyn jest istotnym elementem planowanej rozbudowy krajowego systemu przesyłowego. Z uwagi na charakterystykę pracy systemu przesyłowego i planowane zwiększenie dostaw gazu z kierunku północnego, tłocznia gazu w Gustorzynie stanowi ważny element zarówno dla projektu połączenia gazowego Polska - Litwa, jak i projektu Baltic Pipe.

Obiekt będzie odpowiadał za umożliwienie rozprowadzenia gazu m.in. z Norwegii (Baltic Pipe) w kierunku tłoczni, a następnie skierowania tego strumienia m.in. w kierunku Litwy (GIPL). Dzięki budowie takich obiektów jak tłocznia gazu w Gustorzynie, GAZ-SYSTEM będzie miał możliwość elastycznego sterowania przepływami i przesyłania tego surowca do odbiorców w całej Polsce, jak również do krajów sąsiadujących.

Wsparcie finansowe

Tłocznia Gustorzyn, realizowana w ramach projektu GIPL, uzyskała dofinansowanie z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” Connecting Europe Facility (CEF), zarówno na prace projektowe, jak i prace budowlane.

Ponadto, zgodnie z decyzją ACER z 11 sierpnia 2014 r. w sprawie transgranicznej alokacji kosztów projektu (CBCA), oprócz wsparcia finansowego UE, budowa GIPL na terytorium Polski, w tym część kosztów infrastruktury niezbędnej do zapewnienia pełnej funkcjonalności połączenia, zostanie dofinansowana przez OSP z państw bałtyckich z Litwy, Łotwy i Estonii.

źródło: GAZ-SYSTEM
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ