Partner serwisu
24 stycznia 2014

Wodór? Gaz? Reaktory wysokotemperaturowe?

Kategoria: XX Sympozjum Naukowo-Techniczne Chemia

O drodze LOTOSa w wyborze energetycznego źródła mówił Wojciech Blew. Na etapie budowy instalacji 10+ rozpatrywano projekt elektrociepłowni gazowej, lecz przy ówczesnych cenach przedsięwzięcie to „nie spinało się”. – Energetyka w rafinerii to najlepsze miejsce, gdzie można zagospodarować pozostałości po przerobie ropy – mówił Blew, który pytany o energetyczne plany spółki zaznaczył, że obecnie LOTOS nie zakłada budowy energetyki gazowej, nie myśli też o stawianiu kotła węglowego.

W debacie o energetyce w chemii nie mogło zabraknąć osławionego gazu łupkowego, zwłaszcza że pojawiły się informacje o pierwszym w Polsce i Europie złożu gazu z łupków, które może być przygotowane do komercyjnej eksploatacji jeszcze w tym roku (ogłosiła to irlandzka firma San Leon Energy). Mimo to Andrzej Schoeneich z Izby Gospodarczej Gazownictwa ostrzegał przed budowaniem strategii na gazie z łupków: – Politycy zrobili z tego bańkę spekulacyjną. Nie słuchali geologów. Dziś więc Ministerstwo Środowiska mówi o zupełnie innym poziomie wydobycia.

Sporo miejsca w rozmowie zajęły kwestie gazu konwencjonalnego i obliga gazowego – tu obawy o los PGNiG wyraził Andrzej Szczęśniak. Z kolei koniec debaty był powrotem do rozważań o źródła przyszłości. Moderujący Andrzej Sikora nawiązywał do dawnego pojedynku – wyścigu pojazdu napędzanego węglem i konia, w którym wówczas tryumfowało zwierzę. Maszyna „została w tyle” jednak przez niedługi czas. Rewolucja przemysłowa, wynalazki, innowacje zmieniły świat. – Tak jak kiedyś zamieniliśmy napęd konny na węglowy, przyjdzie i czas na nowe źródła – mówił Krzysztof Kamiński. Czy będzie to wspomniany wodór? A może produkcją energii „zajmą” się reaktory wysokotemperaturowe, o których mówił Wojciech Kozak? Czas pokaże.

 

W debacie, moderowanej przez Andrzeja Sikorę, prezesa Instytutu Studiów Energetycznych, udział wzięli: Wojciech Blew – dyrektor ds. rozwoju technologii, Grupa LOTOS S.A., Krzysztof Kamiński – wiceprezes zarządu, Grupa Azoty ZAK S.A., Wojciech Kozak – wiceprezes zarządu, Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A., Krzysztof Łokaj – specjalista ds. energetyczno- klimatycznych, Polska Izba Przemysłu Chemicznego, Andrzej Schoeneich – dyrektor, Izba Gospodarcza Gazownictwa, Andrzej Szczęśniak – niezależny ekspert rynku naftowego i gazowego, Marcin Wasilewski – dyrektor, Biuro Energetyki PKN ORLEN S.A.

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ