Badania nad grafenem
Zespół naukowców NUS w Centrum Badań nad Grafenem odpowiedzialny będzie za syntezę i określenie parametrów grafenu. Badacze opracowali już zgłoszoną do opatentowania stabilną metodę otrzymywania wysokiej jakości folii grafenowych na różnych rodzajach podłoży elastycznych, które mogą zostać wykorzystane do produkcji paneli słonecznych oraz oświetlenia. Firma BASF rozwija i dostarcza organiczne materiały czynne, które pozwalają na integrację z urządzeniem oraz powłokami grafenu.
– Grafen jest potencjalnie istotnym surowcem dla przyszłości produkcji oświetlenia i lekkich akumulatorów. W ramach tej współpracy staramy się znacząco poprawić parametry organicznych urządzeń elektronicznych nowej generacji opartych na grafenie – skomentował dr Kitty Cha, pracownik naukowy BASF kierujący projektem badań nad grafenem.
Naukowcy muszą stawić czoła wyzwaniu, jakim jest praca z foliami grafenowymi o grubości jednego atomu oraz skuteczne łączenie ich z materiałami organicznymi
Kwestie związane z naukową współpracą po stronie Narodowego Uniwersytetu Singapuru koordynowane są przez prof. Loh Kian Pinga, wybitnego chemika działającego w GRC oraz Kierownika Katedry Chemii Wydziału Nauki NUS. Celem projektu poświęconego wyświetlaczom OLED jest opracowanie stabilnego procesu transferowania oraz instalacji grafenu w urządzeniach z wyświetlaczami OLED. Naukowcy muszą stawić czoła wyzwaniu, jakim jest praca z foliami grafenowymi o grubości jednego atomu oraz skuteczne łączenie ich z materiałami organicznymi. Jeśli to zadanie się powiedzie, dołączenie grafenu do urządzeń z wyświetlaczami OLED oraz innych sprzętów opartych na materiałach organicznych pozwoli na produkcję niedrogich, elastycznych i bardziej wydajnych gadżetów.
– Grafen, który jest jedną z krystalicznych form węgla, odkryty został stosunkowo niedawno, bo w 2004 roku. Centrum Badań nad Grafenem (GRC) na Wydziale Nauki Narodowego Uniwersytetu Singapuru, które ugruntowało już swoją pozycję jednego z liderów w dziedzinie badań nad grafenem, stara się teraz zaistnieć na polu współpracy z przemysłem poprzez tworzenie nowych zastosowań grafenu dla wielu sektorów – podsumowała Irene Cheong, dyrektor Biura Łącznikowego ds. Kontaktów z Przemysłem, która prowadziła współpracę z branżą.
źródło: BASF
fot. BASF