Studenci z Politechniki Warszawskiej jadą na Shell Eco-marathon
Zespół ze Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów, działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa, weźmie udział w zawodach Shell Eco-marathon, które odbędą się w Weybridge pod Londynem między 2 a 5 lipca 2019 roku.

Młodzi konstruktorzy z kilkudziesięciu krajów zaprezentują tam zaprojektowane i zbudowane przez siebie pojazdy. Ich celem jest przejechanie jak najdłuższego dystansu na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub jednej kilowatogodziny energii.
Drużyny będą rywalizować w dwóch kategoriach: UrbanConcept (pojazdy spełniające wymogi uprawniające je do poruszania się w ruchu miejskim) oraz Prototype (bolidy bez tego rodzaju ograniczeń, nastawione na osiągnięcie maksymalnej wydajności). Dodatkowo w każdej z kategorii jest odrębna klasyfikacja uwzględniająca rodzaj wykorzystanego napędu.
Studenci Politechniki Warszawskiej jadą do Londynu z Orionem – napędzanym benzyną pojazdem miejskim. Jest to drugi po PAKSie pojazd tego typu zbudowany przez SKAP. Nowa konstrukcja jest monokokiem, czyli strukturą samonośną. Poszycie w całości wykonane jest z włókna węglowego, co zapewnia odpowiednią sztywność oraz przenoszenie obciążeń przy zachowaniu niskiej masy. Jest to jedno z najistotniejszych kryteriów projektowania pojazdów o niskim spalaniu. Innym elementem, który wyróżnia Oriona, jest zaawansowana, zaprojektowana w całości przez studentów elektronika oparta na magistrali danych CAN – stosowana w przemyśle samochodowym. Moduł telemetryczny pozwala między innymi zdalnie zapalić poszczególne światła, a nawet uruchomić silnik. Realizowane w ramach Grantu Rektorskiego sprzęgło kłowe z synchronizatorem umożliwia delikatne ruszanie, a odpowiednie przełożenia uzyskiwanie prędkości około 50 km/h. Prędkość maksymalna nie jest jednak istotna w tym konkursie. W ubiegłorocznym debiucie nie udało się uzyskać wyniku. Projekt został jednak wyróżniony w kategorii Off-track Award: Design. Po roku intensywnych prac zespół liczy, że Orion przejedzie 400 km na litrze paliwa.
W Shell Eco-marathonie wystartuje sześć polskich drużyn. Poza zespołem z PW do rywalizacji przystąpią studenci z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Śląskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.
Komentarze