Partner serwisu
05 czerwca 2019

GAZ-SYSTEM przedstawił ofertę produktów udostępnionych w ramach aukcji rocznej

Kategoria: Aktualności

GAZ-SYSTEM S.A. jako niezależny operator krajowego systemu przesyłowego oraz niezależny operator polskiego odcinka systemu gazociągów tranzytowych Jamał-Europa Zachodnia (dalej: gazociąg jamalski) zaoferuje przepustowość połączeń międzysystemowych w aukcji produktu rocznego.

GAZ-SYSTEM przedstawił ofertę produktów udostępnionych w ramach aukcji rocznej

Aukcje rozpoczną się 1 lipca 2019 r. o godz. 9.00 (CEST) na Platformie GSA stanowiącej narzędzie do rezerwacji przepustowości na połączeniach międzysystemowych. Uczestnicy rynku, zainteresowani przesyłem gazu, mogą za jej pomocą dokonać rezerwacji przepustowości na zasadach ciągłych w produktach rocznych, w ramach których udostępniana jest przepustowość na okres nie dłuższy niż najbliższe 15 lat gazowych. Aukcje przeprowadzane są zgodnie z przepisami Rozporządzenia Komisji (UE) 2017/459 z 16 marca 2017 r. ustanawiającym kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu (CAM NC), które nakazuje, aby operatorzy w punktach na połączeniu z innymi systemami przesyłowymi, oferowali standardowe produkty tzn. przepustowość udostępnianą na okresy roczne, kwartalne, miesięczne, dobowe lub śróddzienne. Kodeks sieci wymaga również od operatorów publikacji oferty produktowej na  miesiąc przed terminem aukcji  rocznej. Rok gazowy trwa od 1 października od godz. 6:00 roku bieżącego do 1 października do godz. 6:00 następnego roku.

Oferta GAZ-SYSTEM w aukcji rocznej 1 lipca 2019 r. dotyczy następujących punktów łączących krajowy system przesyłowy z sąsiadującymi systemami:

 • Punkt wejścia GCP GAZ-SYSTEM/Ontras na granicy polsko – niemieckiej
 • Punkt wyjścia GCP GAZ-SYSTEM/Ontras na granicy polsko – niemieckiej
 • Punkt wejścia Cieszyn na granicy polsko – czeskiej
 • Punkt wejścia Drozdowicze na granicy polsko – ukraińskiej
 • Punkt wejścia Wysokoje na granicy polsko – białoruskiej
 • Punkt wejścia Tietierowka na granicy polsko – białoruskiej
 • Punkt wejścia Punkt Wzajemnego Połączenia (PWP)

Oferta GAZ-SYSTEM ISO  w aukcji rocznej 1 lipca 2019 r. dotyczy punktów na gazociągu jamalskim:

 • Punkt wejścia SGT Kondratki
 • Punkt wyjścia SGT Mallnow
 • Punkt wejścia SGT Mallnow Rewers
 • Punkt wyjścia SGT Punkt Wzajemnego Połączenia (PWP)

Szczegółowa oferta produktów rocznych oferowanych przez GAZ-SYSTEM i GAZ-SYSTEM ISO na lata gazowe 2019/2020 – 2033/2034 dostępna jest na Platformie GSA.

Przepustowość gazociągu jamalskiego w roku gazowym 2019/2020

Ze względu na zakończenie w trakcie roku gazowego (16 maja 2020 r.) historycznego kontraktu przesyłowego na transport gazu gazociągiem jamalskim, w  nadchodzącym  roku gazowym 2019/2020 GAZ-SYSTEM ISO zaoferuje dostępną przepustowość punktu wyjścia SGT Mallow oraz punktu wejścia SGT Kondratki w ramach aukcji produktów śróddziennych, dobowych, miesięcznych oraz kwartalnych.

Podmioty zainteresowane rezerwacją przepustowości gazociągu jamalskiego w okresie od 17 maja 2020 r. do 30 września 2020 r. będą mogły ją kupić zgodnie z poniższym kalendarzem aukcji:

 • Produkt kwartalny z terminem realizacji lipiec – wrzesień 2020 r. – udostępniany w aukcji 5 sierpnia 2019, 4 listopada 2019, 3 luty 2020 oraz 4 maja 2020,
 • Produkt miesięczny z terminem realizacji czerwiec 2020 r. – udostępniany w aukcji 18 maja 2020,
 • Produkt dobowy z terminem realizacji od 18 do 31 maja 2020 r. – udostępniany w aukcji na dobę przed początkiem realizacji,
 • Produkt śróddzienny z terminem realizacji 17 maja 2020 r. – udostępniany w aukcji na 4 godziny przed początkiem realizacji.

W ramach aukcji produktów kwartalnych (5 sierpnia 2019 r., i ewentualnie w kolejnych aukcjach, jeśli nie zostanie sprzedana cała dostępna przepustowość) będzie udostępniona również pozostała dostępna zdolność punktu wejścia SGT  Kondratki oraz wyjścia SGT Mallnow.

Przepustowość na kolejne 14 lat (od roku gazowego 2020/2021 do 2033/34) można zarezerwować już w ramach produktów rocznych.

Zgodnie z obowiązującymi w UE przepisami, przepustowości pozwalające na przesył gazu poprzez polski odcinek gazociągu jamalskiego mogą być rezerwowane w ramach aukcji organizowanych na zasadach i w terminach określonych w CAM NC. Dostępne przepustowości oferowane są zainteresowanym uczestnikom rynku w ramach niedyskryminacyjnej procedury aukcyjnej przeprowadzanej na zasadach rynkowych.

Kalendarz aukcji

Przepustowość ciągła, która nie zostanie sprzedana w produktach rocznych na kolejny rok gazowy (od 1 października 2019 r. do 30 września 2020 r.) będzie udostępniana uczestnikom rynku podczas aukcji produktów krótkoterminowych: kwartalnych, miesięcznych, dobowych i śróddziennych.

Aukcje przepustowości przerywanej dotyczącej produktów rocznych odbędą się, zgodnie z kalendarzem aukcji 15 lipca 2019 r. na Platformie GSA, po spełnieniu wszystkich przesłanek wynikających z CAM NC.

Szczegółowy kalendarz aukcji produktów rocznych, kwartalnych, miesięcznych, dobowych i śróddziennych dostępny jest na Platformie GSA.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ