Partner serwisu
20 maja 2019

Jest kolejna decyzja środowiskowa dla projektu w ramach programu Baltic Pipe

Kategoria: Aktualności

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie 17 maja 2019 r. wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizowanego przez GAZ-SYSTEM przedsięwzięcia pn. „Inwestycja stanowiąca infrastrukturę niezbędną do obsługi międzynarodowego Gazociągu Bałtyckiego (Baltic Pipe) stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Królestwa Danii – część lądowa”. To jeden z pięciu projektów realizowanych w ramach inwestycji Baltic Pipe na terenie Polski.

Jest kolejna decyzja środowiskowa dla projektu w ramach programu Baltic Pipe

Gazociąg łączący gazociąg podmorski z Krajowym Systemem Przesyłowym będzie liczył ok. 85-90 km, jego nominalna średnica wyniesie 900 mm (gazociąg lądowy od Zespołu Zaporowego w Niechorzu do Terminalu Odbiorczego) i 1000 mm (gazociąg lądowy od Terminalu Odbiorczego do Tłoczni Gazu Goleniów), a ciśnienie robocze 12 MPa i 8,4 MPa.

Gazociąg zostanie wybudowany na terenie województwa zachodniopomorskiego. Trasa projektowanego gazociągu łączącego gazociąg podmorski z Krajowym Systemem Przesyłowym będzie przebiegać następująco:

  • odcinek gazociągu DN 900 od Zespołu Zaporowego zlokalizowanego w m. Niechorze do Terminalu Odbiorczego zlokalizowanego w m. Konarzewo – gm. Rewal, Karnice (długość ok. 4,5 km),
  • odcinek gazociągu DN 1000 od Terminalu Odbiorczego do Węzła Przesyłu Gazu Płoty – gm. Karnice, Trzebiatów, Gryfice, Płoty (długość ok. 36,5 km),
  • odcinek gazociągu DN 1000 relacji Płoty-Goleniów – gm. Płoty, Nowogard, Osina, Goleniów, Maszewo (długość ok. 42 km).

Budowa gazociągu łączącego gazociąg podmorski poprzez Terminal Odbiorczy z Krajowym Systemem Przesyłowym zapewni możliwość odbioru gazu z Norwegii oraz zapewni uzyskanie technicznej możliwości dwukierunkowego przesyłu gazu: z Norwegii do Polski w ilości 10 mld m3/rok i z Polski do Danii w ilości 3 mld m3/rok. Realizacja tego projektu przyczyni się do optymalizacji przepustowości polskiego systemu przesyłowego i będzie stanowić istotny element Korytarza gazowego Północ-Południe.

To już druga decyzja środowiskowa dla projektu w ramach programu Baltic Pipe na terenie Polski.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ