Partner serwisu
13 maja 2019

Umowa z wykonawcą Polimerów Police podpisana. Za 3 lata zacznie prace instalacja do produkcji polipropylenu

Kategoria: Aktualności

11 maja 2019 roku PDH Polska S.A., której akcjonariuszami są Grupa Azoty S.A. i Grupa Azoty Police, podpisała z Hyundai Engineering Co., Ltd umowę na kompleksową realizację w formule „pod klucz” inwestycji „Polimery Police”. To milowy krok w tym największym projekcie sektora chemicznego ostatnich lat.

Umowa z wykonawcą Polimerów Police podpisana. Za 3 lata zacznie prace instalacja do produkcji polipropylenu

Przedmiotem podpisanej dziś umowy jest kompleksowa realizacja Projektu Polimery Police, tj. nowego kompleksu petrochemicznego w Policach składającego się z pięciu podprojektów: (1) instalacji odwodornienia propanu (Instalacja PDH), (2) instalacji wytwarzania polipropylenu (Instalacja PP), (3) systemu konfekcjonowania, magazynowania, logistyki i spedycji polipropylenu, (4) instalacji pomocniczych wraz z połączeniami międzyobiektowymi, oraz (5) terminalu przeładunkowo-magazynowego obejmującego urządzenia portowe do rozładunku i magazynowania propanu i etylenu ze statków morskich.

Docelowa planowana wydajność Instalacji PDH ma wynosić 429 tys. ton/rok propylenu o czystości 99,6 % obj. (propylen klasy polimerowej), a Instalacji PP – 437 tys. ton/rok polipropylenu.

- Realizacja tej strategicznej inwestycji to ważne wydarzenie zarówno dla grupy kapitałowej Grupa Azoty, jak i dla polskiego przemysłu chemicznego. Uruchomienie Projektu Polimery Police będzie oznaczało istotną, strategiczną dywersyfikację naszego biznesu o perspektywiczny i silnie rozwijający się rynek tworzyw sztucznych, zwłaszcza polipropylenu. Przewidujemy, że udział segmentu tworzyw sztucznych wzrośnie w ciągu kilku lat do ponad 30 proc. skonsolidowanych przychodów całej grupy kapitałowej Grupa Azoty, wobec blisko 16 proc. w 2018 roku. Wzmocnienie zaangażowania w rozwój obszarów niezwiązanych z produkcją nawozową pozwoli na dywersyfikację przychodów i ograniczy zjawisko sezonowych wahań popytu. Inwestycja istotnie poprawi także pozycję Polski wśród europejskich producentów tworzyw sztucznych. Nasz kraj dołączy do czołowych producentów polipropylenu w Europie. Będzie największym producentem w regionie CEE z produkcją ok. 700 tys. ton. Projekt Polimery Police to także wzrost niezależności energetyczno-surowcowej kraju poprzez oddanie nowego terminalu paliw płynnych – powiedział dr Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty Police i Grupy Azoty S.A. Dodaje: - Cieszę się, że do realizacji inwestycji udało nam się pozyskać jako generalnego wykonawcę firmę Hyundai, wiarygodnego partnera, lidera branży konstrukcyjnej, firmę z ogromnym doświadczeniem w realizacji projektów na tak dużą skalę. W tym miejscu pragnę także podziękować za dotychczasowe zaufanie i wsparcie ze strony rządu, władz wojewódzkich oraz partnerów biznesowych dla tego projektu. Stanowią one dla nas dodatkową motywację do dalszej wytężonej pracy na rzecz inwestycji. Nie mam wątpliwości, że z naszym zespołem wysokiej klasy specjalistów, posiadających doświadczenie w realizacji projektów przemysłowych zarówno w kraju, jak i za granicą i mając za partnera firmę Hyundai, budowa inwestycji będzie przebiegać sprawnie i będziemy mogli się w tym samym gronie spotkać za 3 lata, aby dokonać uroczystego otwarcia kompleksu Polimery Police.

W ramach umowy wykonawca w sposób kompleksowy zrealizuje, w tym zaprojektuje oraz wybuduje, nowy kompleks petrochemiczny Polimery Police, a także zapewni osiągnięcie i utrzymanie parametrów gwarantowanych określonych w umowach licencyjnych dla Instalacji PDH oraz Instalacji PP. Wykonawca uzyska również wszelkie wymagane przepisami prawa decyzje administracyjne, zgody, atesty, zaświadczenia oraz opinie, jak również przeprowadzi szkolenia personelu PDH.

Obie kluczowe instalacje – Instalacja PDH (produkcja propylenu) oraz Instalacja PP (produkcja polipropylenu) - zostaną zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii (odpowiednio: Oleflex firmy UOP należącej do koncernu Honeywell oraz Unipol firmy Grace Technologies) umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i dostarczanie szerokiej gamy rodzajów polipropylenu.

Całkowity szacowany budżet realizacji Projektu Polimery Police wynosi ok. 1,5 mld EUR, z czego ok. 1,2 mld EUR stanowić będą nakłady inwestycyjne (wynagrodzenie Wykonawcy, zakupy licencji, prace przygotowawcze, skapitalizowane koszty wynagrodzeń itp.). Na pozostałą kwotę składać się będą nieskapitalizowane koszty funkcjonowania PDH, koszty finansowe w okresie budowy oraz zakładane rezerwy na obsługę zadłużenia oraz na przekroczenie kosztów realizacji projektu, wynikające ze specyfiki finansowania Projektu Polimery Police w formule project finance.

Dogodna lokalizacja rozbudowanego kompleksu chemicznego w Policach jest korzystna zarówno pod kątem dostaw surowca, tj. propanu i etylenu drogą morską, dając Grupie Azoty elastyczność przy realizacji dostaw z różnych stron geograficznych, jak i sprzedaży produktów finalnych. Odbiorcy z Europy Środkowej zyskają istotnego partnera w dużo bliższej odległości niż dostawcy zlokalizowani głównie w Europie Zachodniej. Z drugiej strony, bliskość Morza Bałtyckiego, to szansa dla nas na dodatkową sprzedaż polipropylenu drogą morską bliskiego zasięgu do odbiorców, z którymi dotychczas grupa kapitałowa Grupa Azoty nie miała relacji.

Dzięki osiągniętym w ostatnich tygodniach istotnym postępom w zakresie budowy struktury finansowania Projektu Polimery Police, spółki Grupy Azoty są coraz bliżej wypracowania jego docelowej formuły. W kwietniu br. akcjonariusze Grupy Azoty Police wydali zgodę na przeprowadzenie oferty publicznej akcji z prawem poboru dotychczasowych akcjonariuszy, o wartości ok. 1 mld zł. Wstępne deklaracje dotyczące inwestycji kapitałowej złożył Hyundai oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation. Podmioty te wyraziły swoje zainteresowane rozpoczęciem negocjacji w celu potencjalnego udziału w finansowaniu planowanego przez PDH Projektu Polimery Police poprzez objęcie nowych akcji w kapitale zakładowym PDH i wniesienie wkładu na kapitał zakładowy w kwocie, odpowiednio, 80 i 50 mln USD. W tym celu ww. podmioty zawarły z PDH porozumienie o współpracy inwestycyjnej, którego postanowienia pozostają ważne do 1 grudnia 2019 r. Podpisany został także list intencyjny między Grupą Azoty S.A., Grupą Azoty Police oraz Grupą Lotos dotyczący potencjalnego udziału Grupy Lotos w finansowaniu Projektu Polimery Police i objęcia przez nią nowych akcji w kapitale zakładowym PDH Polska S.A. oraz wniesienia wkładu pieniężnego na kapitał zakładowy PDH Polska o wartości do 500 mln zł.

Poza podpisaną umową z wykonawcą Projektu Polimery Police, na koniec sierpnia 2019 roku planowane jest podpisanie umów kredytowych, które umożliwią rozpoczęcie prac ziemnych i budowlanych kompleksu w I kw. 2020 roku. Uruchomienie komercyjne instalacji Projektu Polimery Police planowane jest na rok 2022.

Polipropylen jest jednym z dwóch, obok polietylenu, najczęściej stosowanych w produkcji tworzyw sztucznych oraz jest główną i najbardziej atrakcyjną, pod względem ekonomicznym, pochodną propylenu, stanowiącą ponad 60% konsumpcji tego surowca w Europie Środkowej. Polska jest jednym z największych konsumentów polipropylenu w regionie z rosnącym importem, który w 2015 r. kształtował się na poziomie około 250 tys. ton.

Wyroby i półwyroby z polipropylenu obecnie znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym (przewody do wody i cieczy agresywnych, zbiorniki, wykładziny, naczynia laboratoryjne, tkaniny filtracyjne, sprzęt medyczny, naczynia dla chorych, strzykawki jednorazowego użytku, opakowania leków). Stosowany jest również w przemyśle włókienniczym, elektrotechnicznym i elektronicznym (powłoki tkaninowe, maty, liny, obudowy i izolacje, uchwyty i mocowania kablowe) oraz samochodowym (zderzaki, części karoserii oraz wyposażenie wnętrza). W budownictwie i meblarstwie produkuje się z niego izolacje, rury, wykładziny, wyposażenie łazienek, niektóre meble. W przemyśle spożywczym używany do produkcji opakowań, puszek, słojów i butelek. Wykorzystywany również do produkcji artykułów gospodarstwa domowego i zabawek.

źródło: grupaazoty.pl
zaskoczony
2019-05-16
W treści artykułu jest informacja o infrastrukturze zakupu etylenu, czy to błąd czy będzie też instalacja polietylenu
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ