Partner serwisu
08 kwietnia 2019

Baltic Pipe: Raporty oddziaływania na środowisko złożone

Kategoria: Aktualności

We wszystkich trzech krajach, przez których obszary morskie będzie przebiegał gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego, GAZ-SYSTEM złożył raporty o oddziaływaniu inwestycji na środowisko. Zgodnie z harmonogramem, w Polsce miało to miejsce 28 marca, w Szwecji 19 marca, a w Danii 25 stycznia 2019 r. Projektanci zaplanowali liczne udogodnienia dla środowiska – np. przewierty bezwykopowe.

Baltic Pipe: Raporty oddziaływania na środowisko złożone

Raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko dotyczący polskiej części projektu przedłożono w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. Natomiast w Szwecji i Danii dokumenty, będące częścią wniosków o wydanie pozwoleń na budowę, zostały złożone odpowiednio w szwedzkim Ministerstwie Przedsiębiorczości i Innowacji oraz w Duńskiej Agencji Energii.

Raporty zawierają wyniki kompleksowej kampanii badań środowiska przeprowadzonej wzdłuż wszystkich rozważanych wariantów trasy gazociągu podmorskiego. Trwające ponad rok analizy pozwoliły na opracowanie ocen oddziaływania obejmujących wpływ projektu na kluczowe elementy środowiska, w tym m.in.: na środowisko naturalne, lokalne społeczności, czy też turystykę. Badania przeprowadzono w odniesieniu do okresu budowy oraz użytkowania gazociągu.

– Dbałość o środowisko to podstawa naszych działań. W wielu miejscach zmodyfikowaliśmy założenia projektowe. Jedna z kluczowych zmian to np. zastosowanie bezwykopowej metody przejścia gazociągu podmorskiego w lądowy, tak by za pomocą tzw. mikrotunelu rurociąg na wybrzeżu w Polsce budowany był pod plażą i pasem wydm – powiedział Tomasz Stępień, prezes GAZ-SYSTEM. – Dzięki temu wpływ na linię brzegową, mieszkańców czy turystykę będzie ograniczony tak bardzo, jak to możliwe – dodał.

Przeprowadzone szczegółowe badania środowiskowe, geofizyczne i geotechniczne pozwoliły również na opracowanie transgranicznej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, wskazującej w jakim stopniu działania prowadzone w każdym z krajów mogą oddziaływać na państwa sąsiednie. Wszyscy zainteresowani dokumentacją oraz składaniem uwag i wniosków mogą wziąć czynny udział w procesie konsultacji za pośrednictwem organów, do których złożono raporty. Informacje dotyczące oddziaływania inwestycji można również znaleźć na stronie internetowej projektu.

Zaawansowane są też prace w ramach realizowanej przez GAZ-SYSTEM części projektu Baltic Pipe na terenie Polski. Lądowa część inwestycji uzyskała już pierwszą decyzję środowiskową. Dla gazociągu Goleniów-Lwówek wydał ją Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Niezależnie od tzw. procedur środowiskowych, zgodnie z planem toczą się też postępowania przetargowe zmierzające do wyboru firm gotowych realizować zamówienia na rzecz gazociągu podmorskiego. Trwają też szczegółowe prace projektowe i analityczne, dzięki którym budowa części podmorskiej będzie mogła ruszyć w 2020 r. i zakończyć się w 2022 r.

***

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Po raz pierwszy w historii umożliwi on przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach.

Projekt ma na celu m.in. wzmocnienie dywersyfikacji dostaw, integracji rynku gazu i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Danii, Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz regionu Morza Bałtyckiego.

Na projekt składa się w sumie pięć głównych komponentów:

  • Gazociąg na dnie Morza Północnego łączący systemy przesyłowe Norwegii i Danii;
  • Rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego;
  • Tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Danii;
  • Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego pomiędzy duńskim, a polskim systemem przesyłowym;
  • Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.
źródło: GAZ SYSTEM
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ