Partner serwisu
03 kwietnia 2019

W Świetlicy Wolności o perspektywach sektora wydobywczego

Kategoria: Aktualności

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców od lat śledzi absurdalne rozwiązania podatkowe obowiązujące w Polsce. Tym razem, organizacja postanowiła wziąć pod lupę podatek miedziowy. Jego konstrukcja powoduje, że inwestycje w zakresie tego sektora wydobywczego stają się znacznie mniej opłacalne. W Sejmie pojawił się projekt obniżenia tego podatku o 15%. Proponowana niewielka redukcja nie powoduje rozwiązania głównego problemu, tj. antyinwestycyjnej konstrukcji daniny. Dzisiaj w „Świetlicy Wolności” odbyła się debata ZPP dotycząca przyszłości sektora wydobywczego w Polsce.

W Świetlicy Wolności o perspektywach sektora wydobywczego

Jak wskazują analitycy EY, przy obecnych rozwiązaniach podatkowych okres zwrotu z inwestycji w budowę kopalni miedzi i srebra może wynosić nawet 30 lat. Problem jest w tym, że podatek jest płacony nawet w sytuacji kiedy inwestycja nie przyniosła jeszcze ani złotówki zysku. To tak jakby podatek od gości w hotelu płacić już w momencie jego budowy – to przecież absurd! – komentuje Prezes ZPP Cezary Kaźmierczak. Brak zmian w strukturze podatku miedziowego sprawia, że realizacja niektórych nowych projektów inwestycyjnych w sektorze wydobywczym jest wręcz niemożliwa przez ich nieopłacalność. To z kolei ogranicza aktywność gospodarczą i potencjalne dochody budżetowe, które mógłby być generowane przez nowe inwestycje.

Toczące się obecnie w Sejmie prace nad poselskim projektem ustawy, którego celem jest zmniejszenie tzw. podatku miedziowego o 15%, niestety nie rozwiązują problemu. Jeśli nie zostanie zmieniona konstrukcja podatku, efektywna stopa opodatkowania wciąż będzie wynosić dla niektórych projektów nawet 106%. Tworząc tak niekorzystne warunki dla inwestycji, Polska pozbywa się kolejnych miliardów złotych, które pomogłyby w tworzeniu zrównoważonego budżetu, a także ogranicza szanse zrealizowania podstawowych celów zawartych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w ramach której kluczowym punktem jest właśnie zwiększenie udziału inwestycji w tworzeniu PKB. Luka inwestycyjna, którą obserwujemy już od lat, mogłaby zostać ograniczona m.in. poprzez promowanie (krajowych i zagranicznych) inwestycji w wydobycie miedzi. Ze względu na długi cykl życia tego rodzaju inwestycji pozytywne efekty takie jak wzrost PKB, tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy, czy wzrost dochodów dla budżetu centralnego i samorządów mają charakter długookresowy.

Dziś w Świetlicy Wolności odbyła się debata przy okrągłym stole pt. Jak skutecznie rozwijać sektor wydobywczy miedzi i srebra w Polsce? Istota trwałych i długofalowych inwestycji w obliczu spowolnienia gospodarczego. Rozmowa miała charakter ekspercki i zamknięty – jej uczestnicy dyskutowali na temat możliwych rozwiązań wpływających na wzrost inwestycji w sektorze wydobywczym w Polsce i ich znaczenia dla gospodarki, szczególnie w perspektywie nadchodzącego spowolnienia.

EY_Analiza opodatkowania wydobycia miedzi w Polsce_nowe inwestycje_Raport

EY_Analiza opodatkowania wydobycia miedzi w Polsce_nowe inwestycje_Główne wnioski_Prezentacja

źródło: zpp.net.pl
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ