Partner serwisu
06 marca 2019

Andrzej Radzikowski: W tym obiekcie drzemie ogromny potencjał

Kategoria: Aktualności

W 2018 roku ONICO S.A. zostało właścicielem infrastruktury do przeładunku paliw zlokalizowanego w Plancie k. Narewki niedaleko przejścia granicznego Siemianówka/Swisłocz między Polską, a Białorusią. O przewagach posiadania takiego obiektu, ogromnym potencjale jaki w nim drzemie oraz o dalszych planach rozwoju opowiedział kierownik Terminala ONICO LPG w Plancie – Andrzej Radzikowski.

Andrzej Radzikowski: W tym obiekcie drzemie ogromny potencjał

Co sprawiło, że spółka ONICO wybrała akurat Plantę jako miejsce na swój terminal LPG?

ONICO S.A. jako duży gracz na rynku paliw, w szczególności dynamicznie rozwijający się w sektorze LPG, zauważył potencjał jaki niesie ze sobą przejście graniczne w Siemianówce. Dotychczas było to mało uczęszczane przejście z nieco zapomnianym terminalem należącym wcześniej do firmy Integro.

Biorąc jednak pod uwagę jakie trudności spotyka się na największym przejściu granicznym Brześć/Terespol nasz terminal może zaoferować terminowe dostawy, co w połączeniu z dużymi możliwościami magazynowymi stanowi o naszej przewadze konkurencyjnej na rynku LPG. Spółka ONICO Gas, która jest operatorem terminala posiada wydane przez URE koncesje pozwalające na obrót, przeładunek, magazynowanie LPG, ale także wytwarzanie paliw ciekłych. Jednym słowem ONICO Gas posiada wszystko co potrzebne, aby terminal mógł efektywnie funkcjonować.

Jakie możliwości przeładunkowe posiada terminal w Plancie?

Nasz terminal posiada 12 stanowisk pozwalających w ciągu doby na rozładunek 700 ton gazu z wagonów szerokotorowych i zmagazynowanie jego na 14 zbiornikach o łącznej pojemności 2800 m3. W przeciągu dwóch następnych miesięcy ukończymy inwestycję polegającą na uruchomieniu kolejnych 6 stanowisk do przeładunku wagonów normalnotorowych, co pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału „Nowej Planty”

Czy tym samym Planta ma szansę stać się dominującym terminalem przeładunkowym ze wschodnich kierunków importowych?

Podstawowym celem ONICO jest rozwijanie swojej silnej pozycji na coraz trudniejszym rynku paliw ciekłych w czym z pewnością pomagają nasz terminal w Plancie oraz morski w Gdyni. Jeśli chodzi o przeładunek LPG jest to największy taki obiekt na tym przejściu granicznym i na obecną chwilę nie ma żadnych przesłanek, aby miało się to zmienić.

Jaka jest historia tego miejsca? Od kiedy Planta słynie z magazynowania LPG?

Terminal został wybudowany w 1992 roku, a w ciągu swojej działalności był wielokrotnie przebudowywany. Od początku swojej działalności zajmował się przeładunkiem i magazynowaniem LPG, a w latach 2005-2009 dodatkowo przeładowywano i przerabiano tutaj parafinę. Część infrastruktury potrzebnej do tej działalności jest nadal sprawna, więc nie wykluczamy przeładunku towarów wymagających podgrzewania, ale w tym momencie priorytetowo traktujemy nasz podstawowy produkt jakim jest LPG.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ