Partner serwisu
01 marca 2019

Tabor LOTOS Kolej wzbogaci się o pięć nowoczesnych lokomotyw

Kategoria: Aktualności

Pięć lokomotyw elektrycznych zostanie dostarczonych spółce LOTOS Kolej przez firmę NEWAG S.A. Umowę wartą ponad 80 mln zł podpisano w czwartek 28 lutego w Warszawie.

Tabor LOTOS Kolej wzbogaci się o pięć nowoczesnych lokomotyw

Zgodnie z umową, NEWAG dostarczy dwie lokomotywy czteroosiowe Griffin oraz trzy lokomotywy sześcioosiowe Dragon 2. Ponadto spółka będzie świadczyła usługi serwisowe przez siedem lat. Warto przypomnieć, że spółka LOTOS Kolej posiada już w swojej flocie pięć lokomotyw typu Dragon pierwszej generacji.

– LOTOS Kolej jest naszym wieloletnim, sprawdzonym klientem, eksploatującym m.in. lokomotywy Dragon pierwszej generacji. Cieszymy się z kolejnej dostawy, w tym lokomotyw sześcioosiowych Dragon 2 (drugiej generacji). Wierzymy, że w pełni zgodne z TSI 2014, nowo nabywane lokomotywy, spełnią oczekiwania LOTOS Kolej przy zagwarantowanej bardzo wysokiej gotowości technicznej, takiej samej jak w pierwszej generacji lokomotyw Dragon – mówi Józef Michalik, wiceprezes Zarządu NEWAG S.A.

Lokomotywa Dragon 2 to pierwsza w Europie sześcioosiowa lokomotywa elektryczna, w pełni zgodna z Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności (TSI 2014), wyposażona w ETCS poziomu 2. Jest zaprojektowana do prowadzenia ciężkich składów towarowych, wykorzystuje najnowocześniejsze, niezawodne technologie oraz zapewnia wysoki komfort pracy maszynisty. Głównym atutem Dragona 2 jest bardzo wysoka siła pociągowa, która umożliwia prowadzenie ciężkich składów towarowych.

W lokomotywie zabudowano przekształtniki oparte na węgliku krzemu (SiC), zapewniające bezawaryjną pracę w wysokich temperaturach, zmniejszenie poziomu hałasu, ograniczenie strat energii o 50% oraz zmniejszenie rozmiarów i masy urządzeń o 60%.

Z kolei Griffin to czteroosiowa lokomotywa elektryczna, przeznaczona do przewozu składów towarowych i osobowych, wyposażona w ETCS poziomu 2. Modułowa konstrukcja lokomotywy Griffin pozwala na dostosowanie jej do specyficznych potrzeb poszczególnych przewoźników. Lokomotywy Griffin mogą być przeznaczone do prowadzania składów towarowych o masie do 3200 ton z prędkością do 160 km/h oraz pociągów pasażerskich.

– Cieszymy się, że pozyskaliśmy lokomotywy wyposażone w system ETCS, z których część posiada silniki dojazdowe tzw. last mile, co jest dużym udogodnieniem dla LOTOS Kolej. Dbamy o komfort naszych maszynistów, którzy każdego dnia wyjeżdżają na tory nie tylko w Polsce, ale również w ruchu międzynarodowym i granicznym. Porozumienie z firmą NEWAG, na mocy którego włączamy do naszego taboru lokomotywy Griffin, o których myśleliśmy od dłuższego czasu oraz lokomotyw Dragon 2, przyczyni się do rozwoju spółki – mówi Anatol Kupryciuk, prezes Zarządu LOTOS Kolej.

– Cieszymy się, że pozyskaliśmy lokomotywy wyposażone w system ETCS, z których część posiada silniki dojazdowe tzw. last mile, co jest dużym udogodnieniem dla LOTOS Kolej. Dbamy o komfort naszych maszynistów, którzy każdego dnia wyjeżdżają na tory nie tylko w Polsce, ale również w ruchu międzynarodowym i granicznym. Porozumienie z firmą NEWAG, na mocy którego włączamy do naszego taboru lokomotywy Griffin, o których myśleliśmy od dłuższego czasu oraz lokomotyw Dragon 2– mówi Anatol Kupryciuk, prezes Zarządu LOTOS Kolej.

– Pozyskanie pięciu lokomotyw produkcji firmy NEWAG, Griffin oraz Dragon 2, pozwoli jeszcze efektywniej wykorzystać potencjał przewozowy LOTOS Kolej. Powiększając możliwości taborowe, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, zarówno spółek Grupy Kapitałowej LOTOS, jak i podmiotów zewnętrznych, którzy cenią sobie współpracę z LOTOS Kolej. Nowoczesne lokomotywy polskiej produkcji pozwolą poszerzyć ofertę spółki i wpłyną na obniżenie kosztów operacyjnych – dodaje Jaromir Falandysz, wiceprezes Zarządu LOTOS Kolej.

Przekazanie lokomotyw będzie następowało według uzgodnionego harmonogramu. Pierwsze trzy lokomotywy wyruszą do spółki LOTOS Kolej jeszcze w lutym. Dostawa kolejnych ma zakończyć się najpóźniej w maju. NEWAG S.A. udziela gwarancji jakości na okres 24 miesięcy.

Wartość umowy wynosi ponad 80 mln zł netto, na co składa się łączna cena sprzedaży oraz szacunkowe wynagrodzenie za wykonane usługi serwisowe rozliczane proporcjonalnie do ich świadczenia.

Jednocześnie warto podkreślić, że zawarcie umowy nastąpiło w ramach ugody przed mediatorem w sprawie dotyczącej wzajemnych roszczeń stron związanych z umowami zawartymi w grudniu 2015 roku. Zawarcie umowy wyczerpuje wszelkie wzajemne roszczenia stron związane ze wskazanymi umowami.

źródło: Grupa LOTOS
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ