Partner serwisu
22 lutego 2019

Grupa MOL publikuje wyniki za ubiegły rok: wynik EBITDA najwyższy od 2011r.

Kategoria: Aktualności

Grupa MOL podała dziś wyniki finansowe za rok 2018. Wynik EBITDA z zapasem przekroczył aktualizowaną prognozę na rok 2018, dzięki znaczącym wzrostom w segmentach Upstream oraz Usług Konsumenckich. Dobra efektywność segmentu Downstream pozwoliła częściowo zrekompensować słabnące marże.

Grupa MOL publikuje wyniki za ubiegły rok: wynik EBITDA najwyższy od 2011r.

W porównaniu do ostatniego kwartału 2017 r., oczyszczony wynik CCS EBITDA wzrósł o 16%, sięgając w całym ubiegłym roku poziomu 2,69 mld USD. Jest to wynik znacznie powyżej celu na rok 2018, o 10% wyższy niż rok wcześniej. Grupa utrzymała silny cash flow na poziomie 1,4 mld USD, w szczególności dzięki działalności w segmencie Upstream, który odpowiadał za 70% tego wyniku.

Wynik EBITDA w segmencie Upstream sięgnął 1,27 mld USD, co oznacza wzrost o 49%. Wpłynęły na to m.in. rosnące ceny ropy i gazu oraz wysokie marże na surowcach ze złoża Catcher w Wielkiej Brytanii. Dzięki stabilizacji poziomu wydobycia na tym złożu, całkowita średnia dzienna produkcja Grupy w ostatnim kwartale wyniosła 115 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, podnosząc średnią roczną do 111 tysięcy baryłek.

Oczyszczony wynik CCS EBITDA za rok 2018 w sektorze Downstream wyniósł 995 mln USD. Spadek o 16% spowodowany był słabnącymi marżami na rafinacji i w sektorze petrochemicznym. Lepsza wydajność – poprawa efektywności na poziomie 110 mln USD w ramach programu Downstream 2022 (DS2022) – oraz wyższe wolumeny, tylko częściowo zrekompensowały spadające marże.

Wynik EBITDA w sektorze Usług Konsumenckich kontynuował dwucyfrowe wzrosty ustanawiając rekordowy poziom. EBITDA za rok 2018 sięgnęła tu 423 mln USD, co oznacza wzrost o 18% r/r. Wpływ na to miały rosnące marże w sektorze pozapaliwowym oraz pozytywne trendy na rynku paliw. Marża pozapaliwowa na każdy punkt sprzedaży rosła średnio o 15% rocznie przez ostatnie cztery lata.

Segment gazowy Midstream zakończył rok 2018 wynikiem EBITDA na poziomie 189 mln USD – o 15% niższym niż przed rokiem, na co wpłynęły m.in. zmiany taryf i rosnące koszty energii.

– Rok 2018 był kolejnym dobrym okresem, w którym osiągnęliśmy najwyższy od siedmiu lat wynik EBITDA. Był to również czas dalszej transformacji, w ramach której podjęliśmy m.in. finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą Projektu Poliole. Segment Upstream przyniósł blisko 1 mld USD wolnych przepływów gotówkowych przy jednoczesnym wzroście produkcji. W segmencie Downstream z kolei, zanotowaliśmy solidne zyski, pomimo niższych marż na produktach rafinacji oraz petrochemicznych, jednocześnie kontynuując dalszą poprawę efektywności. Segment Usług Konsumenckich utrzymał dwucyfrowy wzrost EBITDA, przynosząc szereg nowatorskich usług. Mamy bardzo silne podstawy – silny bilans wspierany wieloma latami generowania znaczących przepływów pieniężnych, odporny model biznesowy oraz utalentowaną i zaangażowaną kadrę – to wszystko pozwala nam patrzeć w przyszłość z optymizmem. W roku 2019 przewidujemy osiągnięcie EBITDA na poziomie 2,3 mld USD, zakładając bardziej konserwatywne otoczenie w segmencie Downstream oraz średnią cenę za baryłkę ropy Brent na poziomie 60 USD. Powinno to zapewnić cash flow na poziomie pozwalającym pokryć rosnące inwestycje w ramach naszych głównych projektów – mówi Zsolt Hernádi, Prezes i CEO Grupy MOL.

O Grupie MOL

Grupa MOL to zintegrowany, międzynarodowy koncern naftowy i gazowy, z siedzibą w Budapeszcie na Węgrzech. Grupa jest aktywna w ponad 30 krajach, zatrudnia 26 tys. pracowników na całym świecie i posiada ponad 100 lat doświadczenia w branży. Działalność poszukiwawczo-wydobywcza MOL bazuje na ponad 80 latach doświadczeń w branży węglowodorów. Zróżnicowane portfolio Grupy w tym zakresie obejmuje obecność w 13 krajach, w tym działalność wydobywczą w 8 krajach. Grupa MOL prowadzi cztery rafinerie i dwa zakłady petrochemiczne w ramach zarządzania zintegrowanym łańcuchem dostaw na Węgrzech, Słowacji i w Chorwacji, a ponadto posiada sieć blisko 2 tys. stacji paliw w 9 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej.

źródło: Grupa MOL
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ