Partner serwisu
18 lutego 2019

Autobusy elektryczne posłużą jako mobilne biblioteki w Göteborgu

Kategoria: Elektromobilność

Latem przyszłego roku w szwedzkim Göteborgu pojawią się prawdopodobnie pierwsze na świecie mobilne biblioteki o napędzie elektrycznym.

Autobusy elektryczne posłużą jako mobilne biblioteki w Göteborgu

Biblioteka Miejska w Göteborgu posiada obecnie dwie mobilne biblioteki działające w mieście i w jego okolicach, obsługujące około 70 przystanków i 110 przedszkoli. Instytucja zakupiła dwa nowe, w pełni elektryczne autobusy Volvo, które zastąpią dotychczasowe pojazdy w lipcu 2020 r.

Wnętrze elektrycznych Volvo, oprócz wyposażenia w regały na książki, będzie zaaranżowane tak, aby umożliwić organizację spotkań dla dzieci i dorosłych. Zadanie aranżacji wnętrz autobusów powierzono fińskiej firmie Kiitikori OY.

Volvo 7900 Electric zostaną oddane do użytku jako w pełni gotowe i kompletne rozwiązanie, przy stałym miesięcznym koszcie obsługi technicznej pojazdów oraz ich akumulatorów. Całonocne postoje, ładowanie i obsługa techniczna będą się odbywać w nowym centrum Volvo Trucks w Mölndal. Taka koncepcja pozwoli Bibliotece Miejskiej w Göteborgu na eksploatację pojazdów przez znacznie więcej godzin niż w przypadku autobusów, które działają obecnie.

Jak powiedziała Anette Eliasson, kierownik w Wydziale Kultury Gminy Gothenburg: „Z niecierpliwością czekamy na kolejne mobilne biblioteki, które pozwolą nam odwiedzić wszystkie dzieci – także te, które mieszkają lub uczęszczają do przedszkoli w śródmiejskiej strefie zieleni w Göteborgu. Wybraliśmy autobusy elektryczne, aby zapewnić taką możliwość przez cały okres eksploatacji pojazdu, który wynosi nie mniej niż 12 lat”.

Zamówione autobusy elektryczne  Volovo są wyposażone w akumulatory o pojemności 250 kWh i ładowane za pomocą kabla CCS.  Ich zużycie energii jest o około 80% mniejsze niż w przypadku pojazdów z silnikiem Diesla Euro 6.

Do tej pory elektryczne autobusy Volvo zostały sprzedane w Szwecji do takich miast jak Gothenburg, Kungsbacka, Malmö i Uddevalla. Kursują także w regularnym ruchu miejskim w miastach w Danii, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Holandii, Norwegii i w Polsce.

źródło: orpa.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ