Partner serwisu
Tylko u nas
12 lutego 2019

Krzysztof Romaniuk: Dywesyfikacja dostaw będzie wzrastać

Kategoria: Aktualności

– Jeszcze do niedawna w polskich rafineriach przerabiano ok. 97 proc. ropy rosyjskiej. Od mniej więcej 3 lat dość intensywnie postępuje proces dywersyfikacji dostaw ropy – mówi Krzysztof Romaniuk, Dyrektor ds. Analiz Rynku Paliw, Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Krzysztof Romaniuk: Dywesyfikacja dostaw będzie wzrastać

Jaki był miniony rok dla branży paliw? Jak będzie kształtował się rynek cen paliw w 2019 roku? – Rok 2018 był dość dobry dla naszego sektora. Mamy intensywny wzrost sprzedaży paliw, szczególnie sprzedaż benzyny wzrosła o 6 proc., ale w pozostałych rodzajach też jest nieźle – podkreślił Krzysztof Romaniuk, Dyrektor ds. Analiz Rynku Paliw, Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. – Wiele wskazuje na to, że 2019 również będzie rokiem wzrostowym. W 2018 r. ceny trochę poszły w górę, bo tak kształtowała się sytuacja rynkowa. Spodziewamy się, że w 2019 r. mogą pozostać na podobnych poziomach. Jednak na rynku naftowym dużo może się dziać w krótkim czasie, więc pewnie będą okresy, kiedy ceny trochę wzrosną. Jest też szansa na okresy, kiedy ceny będą spadały. Myślę, że jeśli dojdzie do podwyżek, będą one jedynie kilkuprocentowe – dodał Krzysztof Romaniuk.

Dywersyfikacja dostaw ropy jest ważnym elementem strategii koncernów paliwowych. Jak wygląda sytuacja w zakresie dostaw ropy do krajowych rafinerii? – Jeszcze do niedawna w polskich rafineriach przerabiano ok. 97 proc. ropy rosyjskiej. Od mniej więcej 3 lat dość intensywnie postępuje proces dywersyfikacji dostaw ropy. Dla obu naszych rafinerii to jest ok. 24 proc., przy czym w przypadku PKN ORLEN będzie to ok. 22 proc. Zapowiedzi na rok 2019 wskazują na dalszy wzrost dywersyfikacji. Pojawiły się nowe kierunki, jak rynek amerykański czy afrykański. Polskie rafinerie są przystosowane do przerabiania różnego gatunku ropy, jednak rosyjska pewnie nadal pozostanie dominującym surowcem do produkcji rafineryjnej – zaznaczył dyrektor.

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ