Partner serwisu
08 lutego 2019

Kto został Liderem Elektromobilności?

Kategoria: Elektromobilność

Podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) i firma doradcza PwC podsumowały wyniki badania rynku e-mobility w Polsce i nagrodziły firmy najbardziej zaangażowane w rozwój zero- i niskoemisyjnego transportu. Liderami elektromobilności w Polsce zostali: BMW Group Polska, Ekoenergetyka-Polska, GARO Polska, GreenWay Polska, Magenta Grupa TAURON i Nissan Sales CEE.

Kto został Liderem Elektromobilności?

W rankingu przyznano sześć tytułów „Lidera Elektromobilności 2018”. Nagrodzeni odebrali statuetki i dyplomy w polskim pawilonie COP24. W wydarzeniu wzięła udział Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz oraz Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

– Polska ma ogromny potencjał w zakresie elektromobilności, ale trzeba jasno powiedzieć, że jesteśmy na początku tej drogi. Badanie „Lider Elektromobilności 2018” ma uhonorować przedsiębiorstwa, które przecierają szlaki, firmy najbardziej zaangażowane w rozwój zrównoważonego transportu, dzięki którym będzie wzrastać innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki na świecie – powiedział podczas wydarzenia Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

– Pokonanie kolejnych barier dotyczących zasięgów, dostępności infrastruktury czy wciąż wyższych cen pojazdów elektrycznych sprawi, że elektromobilność stanie się masowa. Ten moment jest na wyciągnięcie ręki i oznacza już dzisiaj zmiany dla wielu gałęzi przemysłu, sektora usług czy nawet zmiany społeczne – dodał Piotr Michalczyk, partner w PwC, lider zespołu doradztwa dla branży motoryzacyjnej.

Ranking dla innowatorów

Ranking „Lider Elektromobilności 2018” został przygotowany na podstawie badania, przeprowadzonego przez PSPA i PwC w okresie wrzesień – listopad br. To pierwsza edycja rankingu, który pokazuje stan rynku elektromobilności w Polsce oraz wskazuje podmioty najbardziej zaangażowane w jego rozwój. W badaniu udział wzięło 116 firm i instytucji.

– Każda z ankiet zawierała ponad 160 pytań, m.in. o użytkowane pojazdy elektryczne, plany związane z ich zakupem, przewidywane nakłady finansowe na infrastrukturę czy aktualną ofertę produktów i usług w segmencie e-mobility. W badaniu wzięły udział firmy reprezentujące niemal cały łańcuch wartości w elektromobilności, w tym m.in. producenci pojazdów, infrastruktury ładowania, komponentów, instytucje finansowe, użytkownicy flot oraz odbiorcy technologii – mówi Marcin Bagiński, wicedyrektor w PwC.

– Producenci pojazdów objęci badaniem, zakładają 100% dynamikę sprzedaży (r/r), zarówno w 2019, jaki i w 2020 roku. Oczekiwany wzrost sprzedaży ładowarek przez producentów infrastruktury wynosi 98% w 2019 r. i 162% w 2020 r. Z zauważalnych trendów podkreślić także należy wpisywanie zrównoważonego transportu w misję przedsiębiorstw, tworzenie w firmach stanowisk specjalnie dedykowanych elektromobilności oraz aktywność edukacyjną i marketingową w tym obszarze – mówi Łukasz Witkowski, dyrektor w PSPA.

Tytuł „Lider Elektromobilności 2018” przyznano firmom:

 • BMW Group Polska – za systematyczne działanie na rzecz budowy rynku elektromobilności w Polsce, wyniki sprzedaży, odpowiedzialność za produkt i konsekwentną realizację wizji mobilności przyszłości.
 • Ekoenergetyka-Polska – za pozycję na europejskim rynku stacji ładowania wysokiej mocy, wsparcie rozwoju zeroemisyjnego transportu zbiorowego oraz promocję polskiej technologii na arenie międzynarodowej.
 • GARO Polska – za dominującą pozycję w zakresie sprzedaży stacji ładowania w Polsce, rozbudowę centrum produkcyjnego oraz kompleksową ofertę dostosowaną do potrzeb kreującego się rynku.
 • GreenWay Polska – za podejmowanie odważnych decyzji w czasie, gdy elektromobilności w Polsce dopiero się kreowała, obecną pozycję lidera w zakresie budowy i eksploatacji infrastruktury ładowania oraz ambitne plany rozwojowe.
 • Magenta Grupa TAURON – za kompleksowe, przemyślane oraz odpowiedzialne podejście do rozwoju elektromobilności w ramach działalności przedsiębiorstwa, w szczególności w zakresie realizacji projektów pilotażowych oraz wspierania innowacji.
 • Nissan Sales CEE – za systematyczne działania na rzecz budowy rynku elektromobilności w Polsce, wyniki sprzedaży, technologię przyjazną użytkownikom i konsekwentną promocję inteligentnej mobilności.

Wyróżnienie w rankingu przyznano firmom:

 • ABB – za systematyczne działania na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce, wieloletnie doświadczenie w tym obszarze, realizację innowacyjnych projektów oraz szeroką ofertą w zakresie infrastruktury ładowania.
 • ING Bank Śląski – za aktywne wspieranie firm i instytucji w rozwoju rynku elektromobilności w Polsce, zaangażowanie w projekty związane z tym obszarem oraz zwiększanie własnego zaangażowania w ramach budowy zeroemisyjnej floty.
 • PKN ORLEN – za postrzeganie elektromobilności, jako istotnej szansy rozwojowej koncernu, inwestycję w rozwój infrastruktury ładowania w ramach własnej sieci, a także wizję i otwartość no nowe technologie w transporcie.
 • Volvo Polska – za wkład w rozwój zero- i niskoemisyjnego transportu zbiorowego, bogatą ofertę produktową, ustawiczny rozwój centrum produkcyjnego w Polsce oraz promocję czystych technologii w miastach.
 • Toyota Motor Poland Company Limited – za konsekwentną budowę rynku niskoemisyjnego transportu w Polsce, pozycję lidera sprzedaży pojazdów hybrydowych, pionierstwo w technologii wodorowej oraz realizację inwestycji, kluczowych z punktu widzenie polskiej gospodarki.
 • Alphabet Polska Fleet Management – za odwagę w podejmowaniu odważnych decyzji biznesowych, skutkujących rosnącym zaangażowaniem firmy w rozwój zeroemisyjnego transportu i działaniami na rzecz promocji elektromobilności wśród przedsiębiorców.
 • PGE Nowa Energia – za wdrażanie nowych technologii i modeli biznesowych w energetyce, ambitne plany rozwoju infrastruktury ładowania, realizację projektów pilotażowych oraz aktywną współpracę z polskimi samorządami.
 • ENGIE Polska – za istotny wkład, wynikający z międzynarodowej praktyki koncernu, w rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych oraz działania na rzecz promocji tego rynku w Polsce i rozwiązań związanych z ogniwami paliwowymi.
 • Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe”– za realizację ambitnego projektu pilotażowego, którego celem jest racjonalna rozbudowa floty nisko i zeroemisyjnej, z myślą o społeczeństwu i środowisku.
 • PRE Edward Biel – za zdolność wykorzystanie wieloletniego doświadczenia branżowego w nowym obszarze, jakim jest elektromobilność, innowacyjne technologie i stale rozwijany asortyment.
 • Triggo – za innowacyjność w prowadzeniu działalności biznesowej oraz konsekwencję w łączeniu kluczowych trendów na rynku motoryzacyjnym: elektromobilności i współdzielenia.
 • QURIERS Przesyłki – za wdrażanie ekologicznych technologii w ramach operacji logistycznych wykonywanych w miastach.
 • Panek – za odwagę w budowie rynku usług współdzielenia przy wykorzystaniu największej floty pojazdów niskoemisyjnych w Polsce oraz ambitne plany elektryfikacji floty.

Badanie „Lider Elektromobilności 2018” objęte zostało patronatem honorowym Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Energii.

Elektromobilność a COP24

Wręczenie „Liderów Elektromobilności 2018” wpisuje się w polską prezydencję 24. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24). W dniach 2-14 grudnia 2018 r. Polska planuje skupić swój przekaz w kilku obszarach: technologia, człowiek i przyroda. W zakresie technologii, rozumianej jako rozwój przyjaznych klimatowi nowoczesnych rozwiązań, szczególny nacisk zostanie położony właśnie na elektromobilność.

źródło: pspa.com.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ