Partner serwisu
08 lutego 2019

Szykuje sie rewolucja w produkcji grafenu

Kategoria: Aktualności

Jeszcze w tym roku Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych uruchomi nową linię produkcyjną grafenu. Dzięki nowoczesnym urządzeniom, cena tego niezwykłego materiału może zmniejszyć się znacznie. Ten, kto pierwszy znajdzie sposób na obniżenie kosztów produkcji, wyprze konkurencję z globalnego rynku.

Szykuje sie rewolucja w produkcji grafenu

Naukowcy z ITME już teraz pracują nad obniżeniem kosztów produkcji grafenu. W wyrobach zawierających grafen dodaje się go w stężeniu od 0,01 do 1 procenta, jednak już takie ilości wpływają dość znacząco na wyższą cenę produktu końcowego z uwagi na wysoka cenę grafenu.

- Obecnie te produkty nie są konkurencyjne cenowo – przyznaje dr Grzegorz Gawlik, Kierownik Działu Komercjalizacji ITME. - Dlatego tak ważne jest przełamanie bariery cenowej poprzez obniżenie kosztów wytwarzania grafenu.

Niebawem Instytut zakupi najnowszą aparaturę do jego produkcji. Wykorzystując ją, naukowcy będą pracowali nad metodą, która pozwoli obniżyć koszty wytwarzania grafenu. Nowa linia produkcyjna ruszy jeszcze w tym roku.

- Jeśli się to uda, skutek może być przełomowy – dodaje dr Gawlik. - Otworzą się nowe rynki, grafen będzie mógł być wykorzystywany w wielu dziedzinach.

Ten, kto pierwszy opracuje tańszą metodę produkcji grafenu, zostanie liderem rynku. Przedstawiciele ITME nie chcą na razie zdradzać, o jakie dokładnie wartości chodzi. Faktem jest jednak, że przymierzają się także do zwiększenia produkcji grafenu. Naukowcy z ITME pracują nad coraz to nowymi zaawansowanymi urządzeniami z jego wykorzystaniem. Przykładem może być m.in. hallotron, dzięki któremu powstał grafenowy czujnik pola magnetycznego.

- Zespół naukowy ITME, który rozwija grafen płatkowy liczy obecnie 15 osób, a grafenem foliowym zajmuje się blisko 30 osób, najlepszych specjalistów, znanych w środowisku naukowym w Polsce i na świecie, autorów ponad 20 międzynarodowych publikacji wydanych w 2018 roku. Co istotne zespół rozwijający grafen w okresie ostatniego pół roku powiększył się dwukrotnie, w tym o 5 młodych naukowców – dodaje dr hab. Zbigniew Matyjas, dyrektor ITME - To pokazuje, że stawiamy na rozwój technologii grafenowych, a budzące się ponownie w Polsce zainteresowanie tym innowacyjnym materiałem skutkuje ożywioną współpracą z sektorem prywatnym. Posiadane przez ITME doświadczenie w tym zakresie pozwoliło na opracowanie własnych technologii produkcji grafenu płatkowego i w konsekwencji na stworzenie z ITME pierwszego polskiego producenta grafenu płatkowego.

źródło: informacje prasowe
fot. ITME
ZB
2019-02-11
Chyba jesteśmy w dwóch różnych światach. W publikatorach piszą o upadku produkcji polskiego grafenu i przejęciu jego produkcji przez inne kraje i wyprzedaży polskich maszyn a tutaj taka informacja. To taki żarcik, czy co ś w stylu, że nie takie rzeczy robiliśmy ze szwagrem.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ