Partner serwisu
10 stycznia 2019

Chemiczny koncern BASF szkoli polskich pracowników w wirtualnej rzeczywistości

Kategoria: Aktualności

Pracownicy polskich zakładów koncernu chemicznego BASF przeszli pierwsze szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy z wykorzystaniem rozwiązań wirtualnej rzeczywistości. Za wdrożenie wykorzystywanego w firmie projektu szkoleniowego odpowiada warszawska spółka MojoApps.co, specjalizująca się w tego typu oprogramowaniu.

Chemiczny koncern BASF szkoli polskich pracowników w wirtualnej rzeczywistości

Wszyscy zatrudnieni w Polsce pracownicy niemieckiego koncernu otrzymali możliwość skorzystania z innowacyjnych rozwiązań szkoleniowych, stworzonych przez warszawski software house. Do zadań specjalistów MojoApps.co należało opracowanie koncepcji szkoleń, scenariuszy niebezpiecznych sytuacji, jakie mogą wystąpić na terenie zakładów produkcyjnych, a także stworzenie docelowej wersji aplikacji, wiernie odzwierciedlającej specyfikę pracy w fabrykach BASF.

Technologia wirtualnej rzeczywistości została tu zastosowana do prowadzenia treningów w realistycznych, jednak w pełni bezpiecznych warunkach. Umożliwiło to m.in. obniżenie kosztów szkoleń, oszczędność czasu niezbędnego na ich przygotowanie, a także zwiększenie zaangażowania pracowników. Stworzona przez MojoApps aplikacja została ponadto połączona z systemem CMS, który umożliwia m.in. śledzenie postępów poszczególnych użytkowników.

– Szkolenia prowadzone w wirtualnej rzeczywistości stanowią znakomitą alternatywę dla tradycyjnych treningów, oferując jednocześnie oszczędność czasu, kosztów i pozytywnie wpływając na zaangażowanie pracowników. W przypadku BASF, możliwość skorzystania z nowego narzędzia mają wszyscy pracownicy, uzupełniając wiedzę i wychodząc znacznie ponad wymagane szkolenia obowiązkowe – powiedział Radosław Gajda, EHS Project Leader EUC w BASF.

W siedzibach firmy w Polsce stanęły mobilne zestawy szkoleniowe, składające się z inteligentnych gogli VR HTC Vive, współpracujących ze specjalistycznym laptopem obsługującym autorską aplikację MojoApps. Prezentuje ona realistyczne scenariusze ćwiczonych sytuacji takich, jak gaszenie pożaru czy przygotowanie stanowiska pracy w dwóch trybach – ćwiczebnym oraz egzaminacyjnym. Oprogramowanie oferuje również przejrzysty panel zarządzający, który pozwala na grupowanie użytkowników, przydzielanie im konkretnych scenariuszy oraz generowanie statystyk i raportów. Całe stanowisko można z łatwością spakować do dużego plecaka i użyć w innej lokalizacji.

– Tworząc aplikację szkoleniową dla BASF, bardzo dokładnie odtworzyliśmy wygląd i układ pomieszczeń zakładu produkcji katalizatorów w Środzie Śląskiej, dlatego z powodzeniem zastępuje ona obowiązkowe szkolenia BHP dla wszystkich nowych pracowników. Zachęceni sukcesem tego wdrożenia rozpoczęliśmy prace nad uniwersalnym środowiskiem szkoleniowym Mojo XR Training, które planujemy zaprezentować klientom do połowy przyszłego roku – mówi Maciej Buchowski, CEO MojoApps.

Nowe narzędzie szkoleniowe spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem użytkowników. W ramach programu pilotażowego, szkolenia w nowej formie przeszła już pierwsza grupa pracowników BASF w Polsce. Wstępne dane pokazują, że szkolenia w wirtualnej rzeczywistości pozwoliły na lepszą interakcję, zaangażowanie i zapamiętywanie, ale także znaczną redukcję liczby błędów w zadaniach testowych.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ