Partner serwisu
12 grudnia 2018

Chrzest statku Polskiej Żeglugi Morskiej w porcie Grupy Azoty Police

Kategoria: Aktualności

Masowiec, który wpłynął do Portu Morskiego Police z ładunkiem afrykańskich fosforytów dla Grupy Azoty Police otrzymał we wtorek podczas ceremonii chrztu nazwę m/s „Gardno”.

Chrzest statku Polskiej Żeglugi Morskiej w porcie Grupy Azoty Police

To kolejna jednostka największego polskiego armatora Polskiej Żeglugi Morskiej, która będzie dostarczać surowce do polickiej spółki. Współpraca obu podmiotów trwa od ponad 40 lat. Rocznie statki PŻM przywożą do Polic m.in. od pół do miliona ton fosforytów. Obecna, 5- letnia umowa obejmuje lata 2017-2021.

- Mamy do siebie zaufanie. Dowodzą tego nasze, regularnie przedłużane, wieloletnie kontrakty. Stanowimy przykład bardzo udanej współpracy polskiego dostawcy ładunków z polskim armatorem, dlatego szczególnie się cieszę, że pierwszy w historii polickiego portu chrzest statku to chrzest jednostki PŻM – powiedział obecny podczas uroczystości wiceprezes polickich zakładów Tomasz Panas.

Podpisywane kontrakty to dla Grupy Azoty Police gwarancja kompleksowej obsługi, konkurencyjnych wobec jednostkowych umów stawek, sprawniejsza organizacja dostaw i gwarancja dyspozycyjności statków, które dostarczają spółce surowce m.in. z Maroko czy Algierii. Z kolei PŻM ma zagwarantowaną podaż ładunków, co pozwala właściwie planować nowe inwestycje.

Grupa Azoty Police to jedyna krajowa fabryka, posiadająca własny port morski, który jest czwartym pod względem wielkości przeładunku portem morskim w Polsce. Statystycznie, w ciągu roku zawija do niego ponad 300 jednostek pełnomorskich i przeładowuje się w nim 2 mln ton ładunków. Są to m.in. fosforyty, apatyty, ruda ilmenitowa, sól potasowa, czy amoniak. Port posiada cztery terminale: Morski, Barkowy, Mijanka i Jasienica (na rzece Gunica).

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ