Partner serwisu
06 grudnia 2018

Gaz ziemny poprawi jakość powietrza – PGNiG partnerem szczytu klimatycznego COP24

Kategoria: Aktualności

Zastosowanie gazu ziemnego jako niskoemisyjnego paliwa dla zrównoważonego rozwoju oraz przedstawienie jego zalet w kontekście konieczności realizacji celów Porozumienia paryskiego i poprawy jakości powietrza – to tematy, które poruszy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Spółka została oficjalnym partnerem konferencji i zorganizuje, 10 grudnia na terenie Polskiego Pawilonu, dwie debaty z udziałem międzynarodowych ekspertów.

Gaz ziemny poprawi jakość powietrza – PGNiG partnerem szczytu klimatycznego COP24

24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) to najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej.  Wydarzenie, już po raz trzeci, odbędzie się w Polsce.

- W trakcie tegorocznej konferencji chcemy zwrócić uwagę na zastosowanie gazu ziemnego, m.in. do produkcji energii elektrycznej i ciepła dla przemysłu i gospodarstw domowych, a także jako surowiec dla sektora przemysłowego. To niskoemisyjne paliwo, które może być jednym z kluczowych i łatwo dostępnych rozwiązań umożliwiających poprawę jakości powietrza w miastach w krótkim czasie. Z tego powodu, jako partner wydarzenia, zaproponowaliśmy tę właśnie tematykę debat towarzyszących szczytowi COP24 - powiedział Piotr Woźniak, Prezes PGNiG SA.

– Gaz ziemny to także efektywny surowiec do produkcji paliwa w sektorze transportu. Dzięki zastosowaniu CNG do zasilania samochodów osobowych możemy ograniczyć emisję CO2 o 23 proc. w  porównaniu do pojazdów benzynowych. W przypadku autobusów, samochodów ciężarowych oraz transportu morskiego osiągamy jeszcze wyższą redukcję dwutlenku węgla sięgającą około 25 proc. - dodał Prezes Piotr Woźniak.

Debata „Wykorzystanie gazu ziemnego w celu poprawy jakości powietrza” odbędzie się 10 grudnia, o godz. 14.00. Wydarzenie poprowadzi François-Régis Mouton, Dyrektor ds. UE w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Producentów Ropy i Gazu (IOGP). Wystąpienia wygłoszą m.in. Prezes PGNiG Piotr Woźniak oraz Fatih Birol, Dyrektor Wykonawczy w Międzynarodowej Agencji Energii (IEA).

W trakcie spotkania przedstawiciele przemysłu przedstawią dostępne rozwiązania na rzecz poprawy jakości powietrza w różnych sektorach: transportu, ogrzewania i wytwarzania energii elektrycznej, podczas gdy władze samorządowe zaprezentują działania podejmowane na rzecz realizacji celów Porozumienia paryskiego i Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, sprzyjające poprawie jakości życia mieszkańców.

Druga debata „Gaz ziemny z konwencjonalnych i niekonwencjonalnych źródeł jako niskoemisyjne paliwo zielonej gospodarki” odbędzie się również 10 grudnia w godz. 10:15-11:45. W sesji moderowanej przez Scotta Fostera, Dyrektora Wydziału Zrównoważonej Energii w Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ (UNECE), obok prezesa PGNiG Piotra Woźniaka, udział wezmą eksperci z całego świata, m.in. z USA, Norwegii, Chin i Australii, reprezentujący zarówno biznes, organizacje międzynarodowe, jak i środowisko akademickie.

- W trakcie tak ważnego wydarzenia, jakim jest szczyt klimatyczny, chcemy zwrócić uwagę również na inne gazy cieplarniane, w tym metan. Jest on dużo bardziej szkodliwy niż dwutlenek węgla. Podczas debaty pokażemy, że pozyskanie metanu w sposób kontrolowany zapobiega jego przedostawaniu się do atmosfery, a tym samym przyczynia do realizacji założeń globalnej polityki klimatycznej – powiedział Prezes Piotr Woźniak.

Paneliści przedstawią najlepsze praktyki mające na celu skuteczne monitorowanie i zarządzanie emisjami metanu z przemysłu gazowego. Debatujący przyjmą szerokie podejście do tematu, odnosząc się także do niekonwencjonalnych źródeł gazu, które mają duży potencjał gospodarczy.

- Powiemy również o praktycznych działaniach realizowanych przez sektor wydobywczy na rzecz redukcji emisji z metanu. Pokażemy, że nasza branża może efektywnie prowadzić działalność z poszanowaniem środowiska naturalnego - dodał Prezes Piotr Woźniak.

źródło: pgnig.pl
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ