Partner serwisu
30 listopada 2018

Rosnący problem plastiku w oceanach

Kategoria: Aktualności

Ogromna połać plastiku unosi się obecnie na wodach środkowej część Oceanu Spokojnego, pomiędzy Hawajami i Kalifornią. Szacuje się, że powierzchnia jednej z pięciu przybrzeżnych stref nagromadzenia plastiku, Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmierci, jest obecnie dwa razy większa od powierzchni Teksasu i trzy razy większa od Francji. Zagrożenie wymaga pilnej środowiskowej interwencji.

Rosnący problem plastiku w oceanach

Statek Fantastiko, dowodzony przez duńską fundację By the Ocean we Unite (BTOWU), w swoich badaniach ekosystemu wykorzystuje zaawansowane technologie ABB do analizy danych, pomiarów i raportowania na temat wciąż rosnącej ilości plastiku w oceanie. Misją organizacji charytatywnej jest uwydatnienie szkód, jakie wyrządziły miliony ton plastiku, trafiające co roku do oceanu.

Fundacja szacuje, że każdego roku w wodach oceanu ląduje jakieś 8 miliardów kilogramów plastiku. To przekłada się na 23 tysiące kilogramów zużytego plastiku na minutę. Po dostaniu się do oceanu, tworzywa sztuczne natychmiast zaczynają szkodzić środowisku i stają się częścią łańcucha pokarmowego. Z badań wynika, że ponad 200 morskich gatunków połyka regularnie plastik.

To naprawdę przykre, gdy patrzy się na to, ile plastiku wyrzuciliśmy do oceanów – mówi dr Nanne Van Hoytema, koordynator badań naukowych w BTOWU.

W walce z nadmierną ilością tworzyw sztucznych, duński statek badawczy korzysta z systemu ABB Ability™ Marine Advisory System – OCTOPUS. Pozwala on na zaplanowanie optymalnej trasy, która maksymalizuje wydajność zużycia paliwa. Ponadto monitoruje warunki pogodowe na trasach wokół Rotterdamu, Holandii, Francji, Belgii, Danii, południa Anglii i Wysp Normandzkich. Jednocześnie ABB Ability™ Marine Fleet Portal za pomocą czujników pokładowych Fantastiko pozwala fundacji na gromadzenie oraz analizowanie danych w czasie rzeczywistym.

Dane te obejmują nie tylko rozmiar i właściwości plastikowych odpadów napotkanych przez statek, ale także informacje o warunkach pogodowych podczas rejsu.

Dzięki ABB Ability™ Marine Fleet Portal, wyniki badań i kluczowe wnioski Fantastiko są od razu udostępniane na stronie fundacji. Na portalu BTOWU można śledzić na bieżąco status badań z rejsu wraz z informacjami o nowo znalezionych kawałkach plastiku.

Nagromadzenie tworzyw sztucznych w oceanach to obecnie ogromne wyzwanie, które wymaga podjęcia natychmiastowych kroków. Parlament Europejski głosował już za całkowitym zakazem tzw. jednorazowych tworzyw sztucznych, np. plastikowych sztućców, talerzy czy słomek. Jednak powinniśmy, a wręcz musimy, zrobić jeszcze więcej. W tym procesie niezwykle ważna jest mobilizacja opinii publicznej.

- Kluczowym aspektem wyników naszych wypraw badawczych jest dotarcie do jak największej ilości odbiorców – mówi dr Van Hoytema. – ABB Ability pozwala nam dzielić się wynikami naszych badań na mediach społecznościowych.

- Dla ABB najbardziej istotne są te technologie, które wspierają zrównoważony rozwój – mówi Mikko Lepistoe, wiceprezes ds. rozwiązań cyfrowych w ABB Marine & Ports. – Jesteśmy niezwykle dumni, że nasze oprogramowanie jest wykorzystywane w działaniach, które dążą do ochrony środowiska morskiego.

ABB ma w planie wsparcie jeszcze większej ilości wypraw badających ekosystem.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ