Partner serwisu
05 listopada 2018

50 lat Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej

Kategoria: Aktualności

Pierwsze międzynarodowe zawody z chemii odbyły się z inicjatywy Ministerstwa Szkolnictwa Czechosłowackiej Socjalistycznej Republiki Ludowej, w dniach 18-21.06.1968 roku w Pradze i Brandys. Wzięły w niej udział sześcioosobowe drużyny trzech państw – Czechosłowacji, Polski i Węgier.

50 lat Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej

W następnym roku, gdy zawody odbywały się w Katowicach, dołączyli zawodnicy z Bułgarii, a w kolejnym roku jeszcze z NRD, Rumunii i ZSRR. Pierwsi zawodnicy z tzw. Europy Zachodniej wzięli udział w VI międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w 1974 roku. W tamtym roku liczba ekip wzrosła do 11, dołączyli wówczas zawodnicy z Austrii, Jugosławii, Szwecji i RFN. Od tego też roku przyjęto oficjalną nazwę zawodów Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej (IChO). W tegorocznej 50. IChO startowało 300 zawodników z 76 krajów i pięciu kontynentów a jeszcze 6 krajów: Luksemburg, Ghana, Mali, Katar, Sri Lanka i Zjednoczone Emiraty Arabskie, przysłało swoich obserwatorów z zamiarem dołączenia w następnych latach.

Tegoroczna, jubileuszowa Olimpiada, została zorganizowana przez dwa kraje Słowację i Czechy pod hasłem „Back to where it all began” nawiązującym do pierwszych zawodów. W tym roku Polskę reprezentowali :

  • Antoni Prus z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, zwycięzca tegorocznej Olimpiady oraz laureat 22. miejsca 62. i 20. miejsca 63. Olimpiady (nauczyciel - dr Wojciech Przybylski);
  • Wojciech Jankowski z III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni, brązowy medalista 49. IChO, laureat 3 miejsca tegorocznej Olimpiady, 5. miejsca 63. Olimpiady, 5. miejsca 62. Olimpiady, 15. miejsca 61. Olimpiady Chemicznej (jako uczeń III klasy gimnazjum); (nauczycielka - Justyna Raulin);
  • Paweł Tyrna z LO Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja w Bielsku-Białej, laureat 4. miejsca tegorocznej Olimpiady, 26. miejsca 63. Olimpiady i złotego medalu na 29. Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej, która odbyła się w Teheranie przed tegoroczną IChO (nauczycielka - mgr Alicja Klus);
  • Daniel Golec z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, srebrny medalista 49. IChO, laureat 5. miejsca tegorocznej Olimpiady, 2. miejsca 63. Olimpiady i 28. miejsca 62. Olimpiady Chemicznej (nauczyciel - dr Wojciech Przybylski)

Opiekunami naszej reprezentacji (i zarazem – członkami Międzynarodowego Jury) było dwoje pracowników naukowych Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego: prof. dr. hab. Marek Orlik (przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Chemicznej) i dr hab. Janusz Stępiński (obecnie emerytowany pracownik, członek Komitetu Głównego).

Daniel Golec, Paweł Tyrna i Wojciech Jankowski zdobyli medale srebrne a Antoni Prus medal brązowy. Paweł Tyrna zdobył jeszcze medal złoty w Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej z której wyjechał, jeszcze Tabela 1przed ogłoszeniem wyników na 50. IChO.

Podczas Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej nie prowadzi się klasyfikacji zespołowej, jednak zestawiając liczbę zdobytych medali otrzymujemy kolejność, pierwszych trzydziestu Państw (medale zdobyli reprezentanci 66 krajów) zamieszczoną w tabeli 1.

203 reprezentantów Polski
Polacy uczestniczyli we wszystkich pięćdziesięciu Olimpiadach, brało w nich udział 203 reprezentantów Polski. Było to:

  • 186 uczniów klas maturalnych, 15 uczniów klas drugich a 2 było z klasy pierwszej;
  • 185 chłopców i 18 dziewcząt;
  • 3 osoby reprezentowały Polskę trzykrotnie, 29 osób dwukrotnie a 171 było na IChO jeden raz;
  • zdobyli łącznie 191 medali w tym 51 złotych, 75 srebrnych i 65 brązowych – 12 reprezentantów Polski wróciło bez medalu.

Jeżeli podsumujemy medale zdobyte przez zawodników różnych państw od 2004 roku*), to uzyskujemy następującą kolejność pierwszych 20 państw zamieszczona w tabeli 2.

Tabela 2Gdy spojrzymy na miejsce, z którego pochodzili Polscy uczniowie w tym roku możemy odnieść wrażenie, że szansę na odniesienie sukcesu ma tylko młodzież z miejscowości w których są ośrodki akademickie. Ten wniosek jest mylny, gdy zobaczymy adresy domów rodzinnych tych uczniów, to okazuje się że jeden z nich jest zameldowany w Żabnie a drugi w Bukownie.

Są w Polsce licea, które dysponują internatami i stypendiami i przyjmują młodzież z całej Polski, która jest zainteresowana jakąś dziedziną wiedzy. Jeśli ktoś jest zainteresowany poszerzaniem wiadomości z chemii może spróbować dostać się np. do V LO w Krakowie, Gimnazjum i LO Akademickiego UMK w Toruniu lub innej szkoły oferującej dodatkowe zajęcia z chemii, bliżej swojego miejsca zamieszkania. Znajdzie tam dobre warunki do poszerzania swojej wiedzy, nauczyciela który mu w tym pomoże ale przede wszystkim kolegów z takimi samymi zainteresowaniami z którymi będzie współpracował i równocześnie rywalizował.

Na mapie Polski zaznaczono miejscowości w których do liceum chodziło naszych 203 reprezentantów – można zauważyć, że nie wszystkie są dużymi miejscowościami akademickimi. Oczywiście z tych dużych miejscowości jest ich więcej, bo i szkół tam jest więcej, a niektóre dysponują internatami.

Opiekunami naukowymi 203 reprezentantów było 238 nauczycieli – 91 miało tylko jednego reprezentanta, 25 – dwóch reprezentantów, 7 – trzech reprezentantów, 13 – od 4 do 13 reprezentantów.

źródło: Komitet Główny Olimpiady Chemicznej
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ