Partner serwisu
24 października 2018

PGNiG przygotowuje plan zagospodarowania kolejnego złoża w Norwegii

Kategoria: Aktualności

Potencjał gazowy złoża Fogelberg szacuje się między 7 a 14 mld m3. Rozpoczęcie jego eksploatacji wpisuje się w plany Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które zamierza zwiększyć produkcję gazu ziemnego w Norwegii na potrzeby dostarczania go gazociągiem Baltic Pipe do Polski.

PGNiG przygotowuje plan zagospodarowania kolejnego złoża w Norwegii

- Jesteśmy liderem wydobycia gazu ziemnego w Polsce – wiedzę z tego obszaru i najlepsze praktyki skutecznie przenosimy poza granice kraju. Norwegia jest doskonałym przykładem takich działań, szczególnie ważna dla projektu dywersyfikacji dostaw gazu i bezpieczeństwa energetycznego. Na rynku norweskim interesują nas zarówno koncesje rozpoznawcze, jak i produkcyjne - powiedział Piotr Woźniak, Prezes PGNiG SA i dodał: - Współpraca z partnerami w Norwegii opiera się na czysto biznesowych zasadach. Pozwala to na wzajemne zaufanie i zapewnia komfort w podejmowaniu decyzji o kolejnych inwestycjach.

Złoże gazowo–kondensatowe Fogelberg, które znajduje się na Morzu Norweskim w obrębie koncesji PL433 zostało odkryte w 2010 roku odwiertem poszukiwawczym operowanym przez firmę Centrica Resources (Norge) AS.

PGNiG Upstream Norway (PGNiG UN) z GK PGNiG zakończyło wiercenie otworu rozpoznawczego i wykonało cały szereg badań geofizycznych. W wyniku przeprowadzonego testu produkcyjnego uzyskano maksymalny przypływ gazu na poziomie 570 tysięcy m3 na dobę. Dodatkowo otrzymano przypływ kondensatu w wysokości 80 m3 na dobę. Na dalszym etapie prac, do listopada 2019 roku, zostanie przygotowany Projekt Zagospodarowania Złoża. Koncepcja przewiduje transport gazu tą samą trasą, co gaz wydobywany ze złoża Skarv. Tym samym produkcja uzupełniłaby dostawy dla gazociągu Baltic Pipe po 2022 roku.

Prace wiertnicze nadzorowała bezpośrednio firma Spirit Energy Norge, która jest operatorem tej koncesji z 51,7 proc. udziałów. Pozostałymi jej partnerami są Faroe Petroleum Norge z 15,0 proc. udziałów, Dyas Norge z 13,3 proc. oraz PGNiG Upstream Norway z 20 proc. udziałów.

Obecnie PGNiG UN posiada udziały w 20 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii. Na dwóch z nich pełni rolę operatora. Firma prowadzi produkcję węglowodorów z pięciu złóż oraz posiada udziały w dwóch innych będących w fazie zagospodarowania. Wielkość udokumentowanych zasobów wydobywalnych Grupy PGNiG w Norwegii wynosi 83 mln boe (stan na 1 stycznia 2018 roku).  

18 października br. Spółka poinformowała o zakupie  udziału w kolejnym złożu gazowo-kondensatowym Tommeliten Alpha  w rejonie Ekofisk w Norwegii.

źródło: Informacja prasowa
fot. pgnig.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ