Partner serwisu
17 października 2018

Jesień 4.0 z Polską Izbą Przemysłu Chemicznego

Kategoria: Aktualności

Rozwój, badania, innowacje, rozwiązania 4.0 - to najczęściej odmieniane hasła ostatnich lat. W przypadku przemysłu chemicznego to jednak nie tylko modne slogany, to najbardziej naturalne środowisko funkcjonowania przedsiębiorstw całego sektora.

Jesień 4.0 z Polską Izbą Przemysłu Chemicznego

Chemia zawsze była innowacyjną gałęzią przemysłu. Stały rozwój, poszukiwanie i implementacja nowych, coraz lepszych rozwiązań są naszą codziennością. Wiele rozwiązań uznawanych przez różne gałęzie przemysłu za nowatorskie czy mieszczących się w obszarze 4.0, nawet bez nazywania ich w ten sposób, od lat działa w naszych przedsiębiorstwach - mówi nam dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Przemysł 4.0 i związane z nim innowacje nie są już odległym trendem przyszłości. Dla wielu przedsiębiorstw są codziennością działań i mogą stanowić jeden z kluczowych elementów ich strategicznego rozwoju. Sektor chemiczny, jest jednym z najintensywniej korzystających z nowoczesnych rozwiązań, jednakże nadal stoi przed licznymi wyzwaniami związanymi z ich wprowadzaniem.

Wiemy jak ważne są dla nas rozwiązania innowacyjne, dlatego chcemy o nich rozmawiać, wymieniać się dobrymi praktykami, szukać pól do współpracy. Współpracy naukowej ale też biznesowej. Równocześnie jesteśmy przekonani, że nawet najlepsze rozwiązania wymagają doskonale funkcjonującego otoczenia, potrzebują sprawnych funkcji wsparcia. Dlatego, w listopadzie organizujemy dwa uzupełniające się wydarzenia związane zarówno z teorią i praktyką naszej codziennej działalności. Mamy przed sobą inaugurację nowego projektu „Przemysł 4.0 - Chemia 4.0” i drugą edycję Konferencji Naukowo- Technicznej „Innowacje w przemyśle chemicznym”, na które serdecznie zapraszamy wszystkich przedstawicieli biznesu, administracji, instytutów naukowych, mediów - opowiada nam Prezes Zieliński.

Nowy, autorski projekt Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego „Przemysł 4.0 - Chemia 4.0”, jest odpowiedzią na zmiany i nowe kierunki rozwoju wynikające z wdrażania rozwiązań czwartej rewolucji przemysłowej. Wydarzeniem inaugurującym projekt będzie Konferencja „Przemysł 4.0 - Chemia 4.0, Funkcje wsparcia w przemyśle chemicznym”, która odbędzie się 7-8 listopada w Hotelu Mercure (pl. Dominikański 1) we Wrocławiu.

Cały projekt jako pierwszy w Polsce stworzy platformę łączącą wytwórców, dostawców i odbiorców produktów i usług

Będzie okazją do budowy sieci kontaktów opartych o wspólne wartości, komplementarne potrzeby oraz ułatwi ich współdziałanie. Wymiana doświadczeń praktyków z obszarów technicznych, które są istotnym elementem wpływającym na funkcjonowanie i rozwój Polskiej Chemii jest jednym z ważniejszych wyzwań rozwojowych stojących przed całym sektorem. Organizatorzy planują dwudniowe wydarzenie obejmujące debaty, prezentację licznych case study, strefę partnerską. Pierwszy dzień konferencji zakończy się networkingową kolacją.

Kluczowymi obszarami poruszanymi podczas listopadowej konferencji będą nowe technologie, automatyzacja, systemy IT/ITC, cyberbezpieczeństwo, aparatura, logistyka, realizacja inwestycji, utrzymanie ruchu, doradztwo, kadry dla chemii 4.0 .

W ramach projektu Przemysł 4.0 - Chemia 4.0 Polska Izba Przemysłu Chemicznego planuje w 2019 roku m.in. organizację cyklu spotkań eksperckich.

Kolejnym, wydarzeniem organizowanym przez PIPC jest druga edycja Konferencji Naukowo- Technicznej „Innowacje w Przemyśle Chemicznym”, która odbędzie się w 13-14 listopada w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej (Budynek V).

Innowacyjność, badania i stały rozwój są niezmiennie podstawowymi elementami składowymi chemii. Jednakże jednym z najważniejszych elementów skutecznych działań innowacyjnych jest ścisła współpraca biznesu z nauką, w tym z uczelniami wyższymi i instytutami badawczymi. To właśnie tu powstają liczne nowatorskie rozwiązania, które we współpracy z przemysłem są wdrażane i systematycznie udoskonalane – podkreśla dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Innowacyjność jest dla przedsiębiorstw chemicznych jednym z naturalnych kierunków rozwoju. Jej stały rozwój znajduje się wśród kluczowych wyzwań, które stoją przed sektorem chemicznym w najbliższej dekadzie. Konkurencyjność tej gałęzi przemysłu, wymagania regulacyjne, potrzeby klientów a także trendy rynkowe determinują stały rozwój przemysłu chemicznego w Polsce.

Listopadowa konferencja, ma na celu promocję najciekawszych innowacyjnych rozwiązań, które w istotny sposób wpływają na funkcjonowanie firm, budowanie ich przewag konkurencyjnych a tym samym mogą mieć istotny wpływ na funkcjonowanie i budowanie silnej pozycji całego polskiego sektora chemicznego, sektorów z nim powiązanych, a także całej polskiej gospodarki.

Poruszana tematyka będzie skupiona wokół sześciu obszarów, którymi są: innowacje produktowe, innowacje procesowe, wytwarzanie produktów podstawowych i specjalistycznych, innowacje technologiczne, zarządzanie innowacjami, nowoczesne systemy wsparcia działalności podstawowej, działania wzmacniające pozycję konkurencyjną.

Podczas tegorocznej konferencji odbędą się dwie debaty panelowe dotyczące rozwoju innowacyjności w Polskiej Chemii (pt. Rozwój innowacyjnej Chemii. Czy istnieje przepis na sukces? ) oraz ochrony własności intelektualnej (Jak skutecznie chronić własne pomysły?). Równie ważnym elementem będą wystąpienia prelegentów dotyczące m.in. realizowanych prac badawczych. Wieczorem organizatorzy planują regionalną kolację.

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ